Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reparatie perete amplasat pe granita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reparatie perete amplasat pe granita

Buna!
Am o locuinta in Bucuresti,sector1,iar in spatele curtii se afla zidul casei vecinului,construit pe granita.Ma poate obliga cineva sa-i permit accesul prin curtea mea pt placarea peretelui cu polistiren si tencuiala? Sunt la curent cu HCGMB 334/2003,dar mentionez ca peretele nu se afla in stare de degradare.Vecinul sa refuza sa-si faca izolarea prin propria casa,pt ca i se micsoreaza spatiul.Lucrarile lui presupun si luarea abuziva a unor metri din terenul meu.Ce solutii sunt in acest caz?Se poate chema un expert care sa stabileasca daca e nevoie de reparatii,sau oricine se poate trezi in virtutea acestei legi sa-ti faca deranj in curte?
Haideti d-le ca e absurd.
Vi se micsoreaza curtea cu 8-10 cm doar. .
Puteti sa-i pretindeti vecinului o despagubire eventual , dar nu-i puteti interzice accesul .
SI lui i se micsoreaza casa tot cu 8cm,dar nu asta era ideea.Nu vreau despagubiri,vreau sa evit deranjul si muncitorii din curtea mea.Nu cred ca e un lucru placut sa stau cu ei toata ziua.Daca peste 1 luna vrea sa puna polistiren mai gros,tb sa-i permit din nou accesul,nu? Pe el nu il ingradeste legea cu nimic?