Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... OUG 71/2009 - Drepturi salariale obtinute in instanta
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

OUG 71/2009 - Drepturi salariale obtinute in instanta

Buna ziua!
OUG 71/2009 reglementeaza drepturile salariale obtinute prin hotariri judecatoresti definitive in cursul anului 2009!!
Dar cele din 2010????
NU REIESE CLAR DIN TEXTUL ORDONANTEI!!!! SE PLATESC SAU NU??
Multumesc.
reiese f clar din OUG 71
Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii in perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2010, se realizeaza astfel:
a) in anul 2011 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2013 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.:
incepand cu 2011 se poate incepe achitarea esalonat#-o
cele castigate in 2009 au un avans de 1 an:
Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2009, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
a) in anul 2010 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2011 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.
lorilorelay a scris:

reiese f clar din OUG 71
Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii in perioada 1 ianuarie-31 decembrie 2010, se realizeaza astfel:
a) in anul 2011 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2013 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.:
incepand cu 2011 se poate incepe achitarea esalonat#-o

NU STIU DE UNDE AVETI ACEST TEXT DAR IN OUG 71 CU MODIFICARILE ULTERIOARE - OUG 18/2010 SI OUG 45/2010 - NU AM GASIT ACEASTA FORMULA!!!
Din studierea O.U.G. 71/2009, care in 2010 a fost modificata initial prin O.U.G.18/2010 in luna martie,si care stipula faptul ca " 1. La articolul 1, după alineatul (1) se introduce un nou alineat, alineatul (1^1), cu următorul cuprins:
"(1^1) Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2010, se realizează astfel:
a) în anul 2011 se plăteşte 34% din valoarea titlului executoriu;
b) în anul 2012 se plăteşte 33% din valoarea titlului executoriu;
c) în anul 2013 se plăteşte 33% din valoarea titlului executoriu."
Ulterior, in luna mai 2010 a aparut cea de a doua modificare a OUG 71/2009, respectiv OUG nr.45/2010, care prevede ca "2. Alineatul (1^1) se abrogă".
, drept pentru are varianta in vigoare la acest moment este " ART. 1
(1) Plata sumelor prevăzute prin hotărâri judecătoreşti având ca obiect acordarea unor drepturi de natură salarială stabilite în favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii până la data de 31 decembrie 2009, se va realiza după o procedură de executare care începe astfel:
#M2
a) în anul 2012 se plăteşte 34% din valoarea titlului executoriu;
b) în anul 2013 se plăteşte 33% din valoarea titlului executoriu;
c) în anul 2014 se plăteşte 33% din valoarea titlului executoriu.
(1^1) *** Abrogat"

In concluzie, doar pentru titlurile devenite executorii pana la 31 decembrie 2009 se aplica OUG 71/2009.:)