Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oug 18/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oug 18/2010

Buna ziua!
Prin OUG. 18/2010, privind executarea hotararilor judecatoresti avand ca obiect drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, se sterge OUG 71/2009?
Va intreb pentru ca, drepturile salariale castigate in 2009, nu ni se acorda, pe motivul acestei noi OUG, ca vezi D-ne, prima transa se acorda numai din 2011....
Eu nu asa vad cele doua ordonante.
Dvs. ce parere aveti?
OUG 18/2010 modifica si competeaza OUG nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar.

OUG nr.71/2009 astfel modificata este aplicabila numai hotararilor judecatoresti devenite executorii in perioada 1 ianuarie—31 decembrie 2010 , nu si celor devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2009, inclusiv.
Va multumesc foarte frumos pentru raspuns.
Nu este de ajuns ca Guvernul, ni le imparte pana la " pensie " aceste drepturi, cei de la resurse umane, incearca sa o lungeasca si mai tare.
Modificarea si completarea OUG 71/2009 cu OUG 18/2010
Art. 1
(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2009, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
a) in anul 2010 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2011 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.
(1^1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii in perioada 1 ianuarie—31 decembrie 2010, se realizeaza astfel:
a) in anul 2011 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2013 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.:
(2) In cursul termenelor prevazute la alin. (1) si (1^1) orice procedura de executare silita se suspenda de drept.
Din punctul meu de vedere , este valabil si pentru cei care aveau titluri executorii pana la 31.12.2009, intra si ei in aceeasi transa 2011,2012,2013
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane
Asa este ...nu am luat in considerare si art.1 din OUG nr.71/2009 ...:bow:
Incerc sa intaleg, chiar daca nu sunt de acord.