avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oug 18/2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oug 18/2010

Buna ziua!
Prin OUG. 18/2010, privind executarea hotararilor judecatoresti avand ca obiect drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, se sterge OUG 71/2009?
Va intreb pentru ca, drepturile salariale castigate in 2009, nu ni se acorda, pe motivul acestei noi OUG, ca vezi D-ne, prima transa se acorda numai din 2011....
Eu nu asa vad cele doua ordonante.
Dvs. ce parere aveti?
Cel mai recent răspuns: kormi , utilizator 17:39, 23 Martie 2010
OUG 18/2010 modifica si competeaza OUG nr. 71/2009 privind plata unor sume prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea de drepturi salariale personalului din sectorul bugetar.

OUG nr.71/2009 astfel modificata este aplicabila numai hotararilor judecatoresti devenite executorii in perioada 1 ianuarie—31 decembrie 2010 , nu si celor devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2009, inclusiv.
Va multumesc foarte frumos pentru raspuns.
Nu este de ajuns ca Guvernul, ni le imparte pana la " pensie " aceste drepturi, cei de la resurse umane, incearca sa o lungeasca si mai tare.
Modificarea si completarea OUG 71/2009 cu OUG 18/2010
Art. 1
(1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2009, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
a) in anul 2010 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2011 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.
(1^1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii in perioada 1 ianuarie—31 decembrie 2010, se realizeaza astfel:
a) in anul 2011 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2013 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.:
(2) In cursul termenelor prevazute la alin. (1) si (1^1) orice procedura de executare silita se suspenda de drept.
Din punctul meu de vedere , este valabil si pentru cei care aveau titluri executorii pana la 31.12.2009, intra si ei in aceeasi transa 2011,2012,2013
Ultima modificare: Luni, 22 Martie 2010
FLORIN VASILIU, Consultant resurse umane
Asa este ...nu am luat in considerare si art.1 din OUG nr.71/2009 ...:bow:
Incerc sa intaleg, chiar daca nu sunt de acord.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Oug 71/2009 - drepturi salariale obtinute in instanta Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! OUG 71/2009 reglementeaza drepturile salariale obtinute prin hotariri judecatoresti definitive in cursul anului 2009!! Dar cele din 2010???? NU ... (vezi toată discuția)
Sentintã tichete cadou flexi flexi Avem o sentinţă definitivă cu obligatia primăriei de a achita fiecarui salariat-personal contractual- tichete cadou pe anul 2009 prevăzute de contractul ... (vezi toată discuția)
Hotarare definitiva si irevocabila. maripet maripet Am castigat anumite drepturi salariale obtinand o hotarare definitiva si irevocabila la sfarsitul anului 2009 dar din anumite motive nu am investit-o cu ... (vezi toată discuția)