Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale OU 71/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale OU 71/2009

Detin o hotarire judecatoreasca -obiect drepturi salariale personal din sector bugetar devenita executorie la data de 19 05 2009
Pina in prezent angajatorul mi-a platit in anul 2012 5 % din valoarea drepturilor conform art 1 alin (1) din OU 71/2009 care prevede hotaririle judecatoresti devenite executorii pina la data de 31 12 2011
Art II alin (1) din OU 71/2009 prevede hotaririle judecatoresti devenite executorii pina la data intrarii in vigoare a OU 71 , respectiv 18 iunie 2009
in anul 2012 un procent de 34 % iar in anul 2013 - 33 % .
Cum se face executarea , ce procent trebuie sa primesc anul acesta ?
Multumesc anticipat
in mod normal nu ar trebui sa vi se aplice esalonare titlul fiind inainte de OUG 71/2009. adresati-va unui executor judectoresc. daca nu , o sa va aplice esalonare si in 2013 mai primit 15% si tot asa pana in 2016 daca nu mai reesaloneaza Guvernul.
Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din sectorul bugetar, devenite executorii pana la data de 31 decembrie 2009, se va realiza dupa o procedura de executare care incepe astfel:
a) in anul 2010 se plateste 34% din valoarea titlului executoriu;
b) in anul 2011 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu;
c) in anul 2012 se plateste 33% din valoarea titlului executoriu.
În 5 decembrie 2011, a fost adoptată de Parlament Legea 230/ 2011, care modifica din nou calendarul de plată, după cum urmează: 5% în 2012, 10% în 2013, 25% în 2014, 25% în 2015 și 35% în 2016.
Antoanela Geaman, Avocat
La data cand a devenit hotararea executorie nu era in vigoare legea din 2011, prin urnmare, sunt aplicabile prevederile din acea perioada.
O lege nu are caracter retroactiv.