Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract munca

La 1 noiembrie a expirat contractul meu pe durata determinata de trei luni, iar directoarea mi-a promis verbal o prelungire de contract pe sase luni. Asta s-a intamplat in 28 octombrie. De atunci nu a aparut nici un contract iar eu lucrez in continuare fara contract valabil semnat., oare este legal? Voi fi platit pentru zilele lucrate fara contract?
obligatia de a incheia contractul de munca in forma scrisa, respectiv actul aditional la contract ii revine angajatorului. Pentru plata muncii prestate puteti actiona angajatorul in judecata daca faceti dovada existentei raporturilor de munca.
Puteti depune o sesizare la ITM, in acest sens. ... În situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă - inscrisuri, martori, prezumtii etc.

Mergeti si vorbiti cu angajatorul despre situatia dvs ...