Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lucrez de9 luni la o firma si am constatat ca cartea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lucrez de9 luni la o firma si am constatat ca cartea de munca mia bagat o de 3 luni ce pot face ?

am spus totul in titlul vreau sa stiu daca ii pot obliga in vreun fel sa imi plateasca si pentru celelalte luni lucrate
Faceti sesizare la ITM si daca se confirma cele spuse de dvs. angajatorul va fi obligat sa incheie CIM de la data de cand ati lucrat efectiv.
Trebuie sa faceti dovada ca lucrati de 9 luni ... În situaţia în care contractul individual de muncă nu a fost încheiat în formă scrisă, se prezumă că a fost încheiat pe o durată nedeterminată, iar părţile pot face dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice alt mijloc de probă - inscrisuri, martori, prezumtii etc.
multumesc ptr sfat atat dvs cat si celorlalti care m-au ajutat