Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntarea la mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntarea la mostenire

Buna ziua, as dori sa sa stiu daca o persoana semneaza la notar un act prin care renunta la mostenire (mama e decedata, doar tatal persoanei mai este in viata), tatal ei mai poate face ceva sau automat , la moartea acestuia intreaga mostenire ii revine surorii? Dar persoana in cauza, dupa moartea tatalui, mai poate contesta ceva, atata timp cat a renuntat de buna voie la mostenire?
As dori parerea unui specialist.
Va multumesc.
inteleg ca a renuntat doar la mostenirea din parte mamei deci are toate drepturile la mostenirea din partea tatalui daca doreste acest lucru.
deocamdata poate renunta la mostenirea ce-i revine dupa decesul mamei. cand va deceda tatal, va proceda dupa cum crede de cuviinta.
Nu poate renunta si la mostenirea din partea tatalui daca acesta este in viata?Mai bine sa va spun care este situatia. Prietena mea locuieste cu tatal(mama a decedat) in locuinta pe care acesta o detinea impreuna cu sotia decedata.Ea mai are o sora care nu locuieste cu ei.Aceasta din urma i-a propus prietenei mele sa-i cedeze partea ei de mostenire (despre apartament este vorba) in schimbul unei sume de bani.Ce acte trebuiesc intocmite in aceasta situatie care ulterior sa nu mai poata fi atacate de sora ei?
adriri, utilizator
nu poti renunta la ce nu ai, deocamdata tatal e in viata, iar succesiunea se deschide prin moarte.
dupa decesul tatalui se poate accepta/renunta
deocamdata, tatal poate face ce doreste cu partea ce-i revine din mostenire , la fel cu celelelte bunuri ale lui
Dar in conditiile date tatal are 3sferturi si copiii un sfert (dupa decesul mamei)