avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termene in proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termene in proces

Va rog sa-mi spuneti care mai sunt termenele de amanare in prezent intr-un proces de atacare testament...macar asa cu aproximatie.
Daca se ataca un testament de doar o parte din mostenitori instanta cheama toti mostenitorii existenti la mostenire?!
Cel mai recent răspuns: meryleen , utilizator 00:20, 10 Noiembrie 2010
Da.
Termenul difera de la instanta la instanta!
Noi cei care atacam testamentul, 2 persoane din 7 care ar avea acelasi drept, nu stim adresele unora dintre ceilalti mostenitori :( in plus un alt mostenitor este stabilit de 10 ani in SUA, oare poate tine ani de zile un astfel de proces?! Multumiri multe.
da, procedura de citare in Rom e mai scurta..termene octombrie 2011, insa cu America:(
ma scuzati dar termenele sunt cam de 1 an???!, adica mai multe termene mai multi ani??!
nuuuuuu, eram dezorientat..
in bucuresti sunt mari, in provincie sunt scurte:)

Alte discuții în legătură

Atac declinare competenta divort cetatean strain Florenta123 Florenta123 Am inaintat o cerere de divort fata de sotul meu cetatean american. Casatoria a fost incheiata in Romania (in aceeasi localitate in care a fost inaintata ... (vezi toată discuția)
Faze procesuale evgheni evgheni Buna ziua! I-mi puteti spune ce faze procesuale contine un proces civil ? M-ar interesa ce urmeaza dupa "fond". Va multumesc. (vezi toată discuția)
Buna nicolae-david nicolae-david pe scurt: Daca la un proces pentru dezbaterea succesiunii pt o mostenire unii nu se prezinta se gaseste o solutionare mai rapida sau se amana la nesfarsit? (vezi toată discuția)