Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata contributiilor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata contributiilor

va rog sa imi spuneti cat trebuie sa platesc pe luna daca nu sunt angajat si vreau sa platesc direct la c.a.s ? cineva spune aca undeva la 33 de lei pe luna si se plateste direct la cas
va multumesc anticipat
în cazul contribuabililor care au declaraţie sau contract de asigurare, cota de contribuţie este de 31.3%, ei neavând practic un angajator.

CAS = contributii de asigurari sociale(pentru pensie).
CASS = contributii de asigurari sociale pentru sanatate.
Multi le confunda si de aceea va intreb: la care din ele v-ati gandit?
la cass-
cat este pe luna contributia?
va multumesc frumos ptr precizare!
CONTRIBUŢIA DE ASIGURÃRI SOCIALE DE SÃNÃTATE STABILITÃ PENTRU ANUL 2010

Extras din LEGEA nr. 11 din 26 ianuarie 2010 a bugetului de stat pe anul 2010

SECŢIUNEA 3: Dispoziţii referitoare la bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate pe anul 2010
Art. 7
(2) Pentru anul 2010, cotele de contribuţii pentru asigurările de sănătate, prevăzute de Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, se stabilesc după cum urmează:

a) 5,5% pentru cota datorată de angajat, prevăzută la art. 257 din Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare;

b) 5,2% pentru cota datorată de angajatori, prevăzută la art. 258 din Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare;

c) 10,7% pentru cota datorată de persoanele prevăzute la art. 259 alin. (6) din Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare;

d)persoanele care nu sunt salariate dar au obligaţia să îşi asigure sănătatea, potrivit prevederilor Legii nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, sunt obligate să comunice direct casei de asigurări alese veniturile, pe baza contractului de asigurare, în vederea stabilirii şi achitării cotei de 5,5%;

e) pentru lucrătorii migranţi care îşi păstrează domiciliul sau reşedinţa în România, contribuţia lunară la fond se calculează prin aplicarea cotei de 5,5% la veniturile obţinute din contractele încheiate cu un angajator străin;

f) persoanele care au obligaţia să se asigure, altele decât cele prevăzute la art. 257 şi la art. 259 alin. (9) din Legea nr. 95/2006, cu modificările şi completările ulterioare, şi care nu se încadrează în categoriile de persoane care beneficiază de asigurarea de sănătate fără plata contribuţiei plătesc contribuţia lunară de asigurări sociale de sănătate calculată prin aplicarea cotei de 5,5% la salariul de bază minim brut pe ţară.

(3) Cotele prevăzute la alin. (2) se aplică începând cu veniturile aferente lunii ianuarie 2010.
ContSters145137, utilizator
o prietena de-ale mele are un astfel de contract incheiat cu casa de asigurari de sanatate si va pot spune ca pe luna septembrie a platit 33 ron. si pana in acel moment tot 33 ron / luna deci banuiesc ca tot cam atat este si in prezent si intr-adevar platea direct acolo la CASS.

bafta!
hopeless1, utilizator