Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Activitate in grupa de munca inainte de a implini 18 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Activitate in grupa de munca inainte de a implini 18 ani?

Buna seara. Am o intrebare.
Se poate acorda grupa intaia de munca pentru perioada lucrata, cu contract de munca, inaintea implinirii varstei de 18 ani?
Multumesc.
O seara buna tuturor.
Va redau din Codul muncii:

Art. 13 - (1) Persoana fizică dobândeşte capacitate de muncă la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizică poate încheia un contract de muncă în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul părinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activităţi potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate sănătatea, dezvoltarea şi pregătirea profesională.
(3) Încadrarea în muncă a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisă.
(4) Încadrarea în muncă a persoanelor puse sub interdicţie judecătorească este interzisă.
(5) Încadrarea în muncă în locuri de muncă grele, vătămătoare sau periculoase se poate face după împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncă se stabilesc prin hotărâre a Guvernului.
Trag concluzia ca raspunsul este: NU.
Multumesc frumos.
Cu stima.