avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... CAS
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

CAS

Buna ziua.Incep prin a va spune ca avem un baietel de 2 ani si 2 luni.La 6 luni a suferit o interventie chirurgicala (chist limfatic laterocervical stang).Povestea s-a incheiat cu succes.Mama mea este cardiaca (3 operatii pe cord deschis, 2 valve schimbate)+operatie fiere + operatie glanda tiroida.Prin urmare tinand cont de istoricul familiei si de cel al baietelului (are si cearcane foarte adanci),ne-am hotarat sa facem un set de analize complet pt siguranta noastra si a copiluilui.Ne-am prezentat la dr pediatru pt o consultatie si pt a ne ajuta cu analizele.Eu am o lista cu analize complete pe care asi dori sa i le fac copilului:homeleucograma completa,VSH,glicemie,uree,acid uric,creatinina,proteine totale,TGO,TGP,bilirubina,colesterol,trigliceride,coagulograma,calciu total si seric,sideremie,fosfataza alcalina,aslo,sumar urina,examen coproparazitologic si coprocultura,axudat faringian,control oftamologic,ecografie abdominala.Cand am ajuns cu el la prelevare am intrebat-o pe asistenta (alta decat cea de la dr pediatru),daca se regasesc in acea trimitere toate analizele acestea.Raspunsul a fost negativ doar 2 se regaseau.hemoleucograma completa si sideremie.M-am dus la asistenta dr pediatre si am intrebat-o de ce nu mi-a trecut toate analizele pt ca vorbisem cu dr ,raspunsul ei fiind urmatorul:"Doamna eu am copil de 7 ani si nu i-am facut pana acum aceste teste complete in plus doamna dr nu este si eu nu am cum sa va trec analizele fara dansa.Sunt suficiente alea care vi le-am dat ".Intrebarile mele sunt :Trebuie ca un copil sa pateasca ceva ca sa i se faca un set complete de analize ?Dr este obligata sau nu sa imi dea trimiteri sau sa imi faca aceste analize?Este normal raspunsul acestor oamnei care ar trebui sa ne indrume catre sanatate si care din contra ar trebui sa ne sfatuiasac ei sa facem astfel de analize anual ?atat pt noi cat si pt copii nostri?Mentionez ca pana la aceasta varsta nu le-am deranjata niciodata pe doamnele de la cabinet cu nici un fel de analize inafara de vaccinuri si de mici raceli.Ce pot face?cum pot sa fac copiluilui meu analize cu sau fara plata care sunt cele cu plata si care nu?un raspuns .Suntem platitori de taxe impozite CAS si eu si sotul de ani de zile.Vreau sa stiu care sunt drepturile mele si ale copilului meu in aceste conditii.Si inca un aspect..daca vreau sa renunt la serviciile acestei dr acestui cabinet ce trebuie sa fac?multumesc!

Alte discuții în legătură

Analize medicale gratuite lorelena1306 lorelena1306 Am 27 de ani si sunt studenta la zi, la buget. Nu mai lucrez momentan. As dori sa aflu daca statul imi asigura contributiile la sistemul de sanatate dupa ... (vezi toată discuția)
Domiciliu stabil elena_tabolcea@yahoo.com elena_tabolcea@yahoo.com Fosta mea soacra in varsta de 82 ani nu mai are pe nimeni, unicul copil si sotul dansei sunt decedati. Ea locuieste singura intr-un sat din judetul Iasi. Eu ... (vezi toată discuția)
Gravida cu hepatita b. statul nu asigura imunoglobulina specificã b esentiala pentru noul nascut alina_f alina_f Buna ziua Ce pot face gravidele care au descoperit ca au Hepatita B daca statul roman nu mai mai importa imunoglobulina specifică B care este obligatorie ... (vezi toată discuția)