Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tot pamintul..
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tot pamintul..

Eu am Titlu de Propietate pe 1 ha de pamint. Am aflat ca o persoana a construit in timpul colectivizarii o casa pe pamintul meu si acum a obtinut Titlu de Propietate pe casa si pe 10 ari in jurul casei. Se poate asa ceva? Pai hectarul meu unde mai este, ca-i lipsesc 10 ari. Nu trebuia sa fiu intrebata cind s-a emis acest titlul de propietate pe propietatea mea? In cel mai rau caz trebuia ca propietarul casei sa-mi dea in alta parte 10 ari. Sau gresesc?
Nu proprietarul casei va da in alta parte cei 10 ari, Comisia de aplicare a fondului funciar trebuia sa va rectifice Titlul de Proprietate prin acordarea intr-un alt amplasament a suprafetei de 10 ari.
In acest sens, va puteti adresa fie prefecturii pentru rectificarea titlului de proprietate fie instantei de judecata pentru anularea titlului de proprietate a persoanei respective.
Multumesc mult pentru raspuns!
Dar cand s-a incheiat procesul-verbal de punere in posesie nu era casa acolo? Sau cum s-a facut sa va dea Comisia pamantul?
Veniti cu detalii despre date: cand vi s-a dat titlul, cand i s-a dat titlu proprietarului casei etc.
Va rog sa ma scuzati ca nu v-am dat datele exacte! Acum s-au clarificat lucrurile si pentru mine.

Deci, eu am Titlul de Propietate pentru suprafata de 1 ha, eliberat in 1992 (o ruda de-a mea s-a ocupat de obtinerea acestui titlu pentru ca eu nu eram in tara). Persoana care a construit in timpul colectivizarii o casa pe pamintul meu a decedat si urmasii au numai certificat de mostenitor pe casa si 10 ari. Casa nu mai este locuita de multi ani. Eu vreau sa vind pamintul dar cei care au certificatul de mostenitor nu doresc acest lucru.
Ce pot sa fac? Se poate intabula tot terenul daca acea casa nu e locuita? Sint obligati urmasii celui care a construit casa sa-mi dea in compesatie 10 ari in alta parte?
Va rog sa ma scuzati ca nu v-am dat datele exacte! Acum s-au clarificat lucrurile si pentru mine.

Deci, eu am Titlul de Propietate pentru suprafata de 1 ha, eliberat in 1992 (o ruda de-a mea s-a ocupat de obtinerea acestui titlu pentru ca eu nu eram in tara). Persoana care a construit in timpul colectivizarii o casa pe pamintul meu a decedat si urmasii au numai certificat de mostenitor pe casa si 10 ari. Casa nu mai este locuita de multi ani. Eu vreau sa vind pamintul dar cei care au certificatul de mostenitor nu doresc acest lucru.
Ce pot sa fac? Se poate intabula tot terenul daca acea casa nu e locuita? Sint obligati urmasii celui care a construit casa sa-mi dea in compesatie 10 ari in alta parte?