Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cerere de protectie catre procuror
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cerere de protectie catre procuror

Catre cine trebuie sa faca cerere de protectie , persoana vatamata dintr-un proces penal aflat in cercetare penala la Parchet ? Mentionez ca persoana vatamata are domiciliul in strainatate, dar doreste sa i se ofere protectie pentru ea si familia ei cand soseste in Romania. Faptuitorii au cazier penal.
OG nr 43/2002 reglementeaza protectia martorilor in procesul penal,care se acorda de catre procurorii DNA pentru buna desfasurare a urmaririi penale
L nr 682/2002 privind protectia martorilor prevede concret circumstantele in care se poate dispune masura la care faceti referire
Depuneti cererea la procurorul de caz.
Ar fi preferabil sa o depuna avocatul dvs
Multumesc. Se formuleaza intr-un anume fel?
Protectia martorilor este reglementata de Legea nr.682/2002

Conform art.4 din aceasta lege persoanele care solicita protectia trebuie sa se afle in stare de pericol,adica conform art.2 lit.b din acest act normativ,trebuie sa le fie amenintata viata,integritatea corporala sau libertatea,ca urmare a informatiilor si datelor furnizate.

In cadrul Ministerului Administratiei si Internelor,in subordinea IGPR se afla Oficiul National pentru Procetia Martorilor,care primeste propunerile de includere in programul de protectie prin orodonantele procurorilor sau prin incheierile instantelor de judecata,astfel cum prevede art.8 din lege.
Conform art.5 organele de cercetare penala,in timpul urmariri penale si procurorul,in faza de judecatii pot solicita procurorului,respectiv instantei includerea in program a unui martor,a unui membru al familiei sale sau unei persoane apropiate,prin propuneri motivate
Multumesc !!!