Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Inregistrare audiovideo
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Inregistrare audiovideo

Buna ziua,

Inregistrarea audiovideo a unui eveniment/spectacol - creatii muzicale ( diferite genuri ) poate fi considerata o opera audiovizuala in sensul legii drepturilor de autor ?

Multumesc
Dupa parerea mea,nu.
Orice inregistrare a unei opere audiovizuale este purtatoare de drepturi de autor si necesita autorizare si plati, conform legii 8/1996 si a metodologiei pe videograme.