avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Inregistrare audiovideo
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Inregistrare audiovideo

Buna ziua,

Inregistrarea audiovideo a unui eveniment/spectacol - creatii muzicale ( diferite genuri ) poate fi considerata o opera audiovizuala in sensul legii drepturilor de autor ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Dinu Turcanu , Consilier juridic 14:34, 22 Noiembrie 2010
Dupa parerea mea,nu.
Orice inregistrare a unei opere audiovizuale este purtatoare de drepturi de autor si necesita autorizare si plati, conform legii 8/1996 si a metodologiei pe videograme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Publicitate pe site-uri BIANCA IRINA BIANCA IRINA Daca am un site pe care vreau sa transmit diferite programe live ( eventual si arhiva), piese de teatru, lansare carte, spectacole, etc.. si pe care as putea ... (vezi toată discuția)
Colectare taxe muzica avisdevara avisdevara cate organisme sunt abilitate sa colecteze taxe privind difuzarea muzicii in restaurante si care sunt acestea? (vezi toată discuția)
Drepturi de autor - difuzare muzica ambientala ginagina ginagina Buna ziua, imi cer scuze pentru deranj, dar am o nelamurire si sunt convinsa ca dumneavoastra ma puteti ajuta. Am o cafenea in care singurul mijloc de muzica ... (vezi toată discuția)