Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... transfer
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

transfer

Am si eu o nelamurire, va rog sa ma ajutati.
Se poate ca un functionar public pe perioada determinata sa se transfere in interesul serviciului pe perioada nedeterminata, la o alta institutie publica ???????
Astept mesaje!!
Nu :(
teoretic, se poate...numai ca e mai complicat, si la data cand expira perioada pentru care ocupati functia publica, veti pleca acasa. nu cred ca se va complica cineva sa va aprobe transferul in aceste conditii.... :)
chiar nu te inteleg...................................
poi, despre ce perioada vorbesti.........eu am intrebat cu totul altceva....................daca pleci dupa determinata pe perioada nedeterminata(definitiv), la alta institutie, in interesul serviciului..................................SE POATE SAU NU..........????????????????
Nu se poate modifica durata exercitarii functiei publice prin transfer.#-o

Transferul se efectueaza pe durata nedeterminata, daca se doreste doar o perioada determinata - atunci este detasare.
..
Daca ocupati o functie publica pe durata determinata, raportul dvs. va inceta de drept la expirarea acesteia, si atata timp cat aveti functia publica pana la revenirea titularului - fiind "legat" de institutia respectiva, chiar nu vad cum ati putea sa va transferati la o alta institutie darmite ;i pe durata nedeterminata :(:hammer:

Legea nr. 188/1999 republicată privind Statutul funcţionarilor publici

ART. 4
(1) Raporturile de serviciu se nasc şi se exercită pe baza actului administrativ de numire, emis în condiţiile legii.
(2) Exercitarea raporturilor de serviciu se realizează pe perioadă nedeterminată.
(3) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), funcţiile publice de execuţie temporar vacante pe o perioadă de cel puţin o lună pot fi ocupate pe perioadă determinată, astfel:
a) prin redistribuirea funcţionarilor publici din corpul de rezervă care îndeplinesc condiţiile specifice pentru ocuparea funcţiei publice respective;
b) prin numire pe perioadă determinată, prin concurs în condiţiile legii, în situaţia în care în corpul de rezervă nu există funcţionari publici care să îndeplinească cerinţele specifice pentru a fi redistribuiţi în conformitate cu dispoziţiile prevăzute la lit. a). Persoana numită în aceste condiţii dobândeşte calitatea de funcţionar public numai pe această perioadă şi nu beneficiază la încetarea raportului de serviciu de dreptul de a intra în corpul de rezervă al funcţionarilor publici.
ART. 98
(1) Raportul de serviciu existent încetează de drept:
h) la data expirării termenului în care a fost ocupată pe perioadă determinată funcţia publică.