Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... model cerere de gratiere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

model cerere de gratiere

as dori un model de cerere de gratiere adresat Presedintelui tarii
Nu exista un model anume! Important este sa aveti motive temeinice si sa le expuneti in asa fel incat sa aveti ceva sanse reale!
cel mai bine ar fi sa consultati un avocat.
De retinut ca, in cazul in care se executa o pedeaspa cu inchisoarea mai exista si alte mijloace legale de a "scoate" respectiva persoana din penitenciar. (a se vedea intreruperea executarii pedepsei; cazurile sunt destul de limitativ prevazute).

Av. Claudiu Sorin Feteanu
am inteles ,dar as vrea sa stiu cam ce sa contina o astfel de cerere ,mai ales ca persoana isi executa pedeapsa in alta tara,deci va adresa cererea Presedintelui acelei tari.
sper ca voi primi un raspuns