avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa pensiilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa pensiilor

Buna seara
Daca ma poate ajuta cineva: avocata mea a chemat in judecata Directia de Munca si Protectie Sociala si Casa de Pensii, solicitand repturi banesti pe perioada ultimilor 3 ani, sume reactualizate cu indicele de inflatie avand in vedere OUG 59/2008aprobata prin Legea 271/2008 prin care se stabilesc 2 indemnizatii diferite:
- 200 lei pt. fiecare an de stramutare conf. art. 1alin.1 lit. e)
- 100 lei pt. fiecare an de domiciliu obligatoriu conf. art. 1 alin. 1 lit. d)
Deci, solicita 100 lei /luna pt. fiecare an de domiciliu obligatoriu, avand in vedere ca ma incadrez si la lit. e (pt. care primesc indemnizatia) si la lit. d. In opinia ei ar trebui sa beneficiez de 300 lei pt. fiecare an.
Este corect?
Va multumesc

Alte discuții în legătură

Legea nr. 69/2015 si legea nr. 189/2000 Monicageorgescu Monicageorgescu Buna ziua, Sunt beneficiara legii 189 /2000 si doresc sa știu dacă beneficiez de legea 69 /2015 . Multumesc foarte mult. (vezi toată discuția)
Stagiul de cotizare la casa de pensii marianbadicu marianbadicu Buna ziua, Am 33 de ani vechime(stagiul de cotizare), dintre care 12 ani si 7 luni in grupa 1 si 5 ani si 6 luni in grupa 2. Avand in vedere prevederile ... (vezi toată discuția)
Se poate percepe dobanda la dobanda in comercial? athahualpa athahualpa in cazul in care s-au acordat daune-interese ca urmare a rezilierii unui contract din culpa uneia dintre parti,chiar daca nu este stipulat in contractul ... (vezi toată discuția)