Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale plata facturi prin firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

plata facturi prin firma

Avem un srl. cu doi asociati :sot-sotie,sediul firmei este apartamentul in care locuim si pe care suntem proprietari 50%sotul,50%sotia,nu am depus contract de comodat la ORC.Pentru a plati facturile de curent, intretinere,telefon prin firma ce fel de contract facem?Se va depune si la ORC?
ypo a scris:

Avem un srl. cu doi asociati :sot-sotie,sediul firmei este apartamentul in care locuim si pe care suntem proprietari 50%sotul,50%sotia,nu am depus contract de comodat la ORC.Pentru a plati facturile de curent, intretinere,telefon prin firma ce fel de contract facem?Se va depune si la ORC?

Nu mai trebuie depus nimic la ORC.
Trebuie sa schimbati contractele cu furnizorii.
Consider ca ar trebui facut un contract intre societate si asociati, in calitate de proprietari ai spatiului, contract de comodat sau inchiriere in care sa existe o clauza cu privire la plata utilitatilor.

Eu asa as face
Contract de comodat intre proprietari si societate. Specificati in contract ca societatea are obligatia de a suporta toate cheltuielile de intretinere. Nu schimbati contractele cu furnizorii, e suficient contractul si facturile/chitantele (chiar daca sunt pe persoana fizica, obligatia de a suporta cheltuielile deriva din contract).
Trebuie depus si la ORC? Mulumesc
Unii furnizori e posibil sa va puna tarife mai mari pentru firma, asa e parca la Electrica.
Cu contract de comodat insa nu se poate recupera TVA-ul aferent acelor facturi.
Trebuie facute niste calcule si aleasa varianta optima.

Daca folositi apartamentul si pentru locuit, in principiu ar trebui sa treceti in contract si suprafata care este cedata spre folosinta firmei. Cheltuielile s-ar deduce proportional cu aceasta suprafata. Majoritatea nu fac asa si deduc integral cheltuielile, insa e posibil ca la un eventual control sa va scoata o parte din aceste cheltuieli.