avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită mai trebuie instintare
Discuție deschisă în Executare silită

mai trebuie instintare

La executarea silita ,mai trebuie instintat debitorul? am trimis somatia +titlu executoriu confrm codului fiscal. art.9alin2lit d si art.145 , atr.141
eu cred ca e bine dar as mai dori o parere care sa-mi confirm,(debitorul trebuia sa ne platesca o contributie in baza legii)multumesc
Cel mai recent răspuns: Laura Petrisor , Consilier juridic 13:02, 19 Martie 2008
somatia ai trimis-o debitorului nu? daca in 15 zile nu achita continui executarea.......lui nu trebuie sa ii spui ca continui.....
ma refeream la faptul ca daca mai trebuia sa-l instintez inainte de trimiterea somatiei,eu stiu ca nu mai trebuia,somatia am trimis-o impreuna cu titlu executoriu si dac anu plateste in 15 zile incep sa-i pun poprire la banci
nu mai trebuia instiintat inainte de trimiterea somatiei.
bryan a scris:

La executarea silita ,mai trebuie instintat debitorul? am trimis somatia +titlu executoriu confrm codului fiscal. art.9alin2lit d si art.145 , atr.141
eu cred ca e bine dar as mai dori o parere care sa-mi confirm,(debitorul trebuia sa ne platesca o contributie in baza legii)multumesc

Doar somatia la care se anexeaza obligatoriu titlul executoriu.
Si dupa infiintarea popririi se comunica o adresa prin care este anuntat ca are conturile blocate, pt. o eventuala contestatie.:(

Alte discuții în legătură

Instiintare infiintare poprire magyari magyari Art. 454 cod de procedura civila spune asa: \"Poprirea se înfiinţează fără somaţie, prin adresă însoţită de o copie certificată de pe titlul ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salar pentru cheltuieli de judecatã Cristian Marian Cristian Marian Două procese pierdute de subsemnatul în instanță. Nu vreau să-i dau părții adverse toată suma o dată, pentru că aceste procese au fost ... (vezi toată discuția)
Înștiințare poprire salar Cristian Marian Cristian Marian Este normal ca executorul judecătoresc (absolvent de Spiru Haret la fara frecvență) să trimită notificare (sau cum îi spune) de poprire pe salar, ... (vezi toată discuția)