Forum Discuţii juridice Executare silită mai trebuie instintare
Discuție deschisă în Executare silită

mai trebuie instintare

La executarea silita ,mai trebuie instintat debitorul? am trimis somatia +titlu executoriu confrm codului fiscal. art.9alin2lit d si art.145 , atr.141
eu cred ca e bine dar as mai dori o parere care sa-mi confirm,(debitorul trebuia sa ne platesca o contributie in baza legii)multumesc
somatia ai trimis-o debitorului nu? daca in 15 zile nu achita continui executarea.......lui nu trebuie sa ii spui ca continui.....
ma refeream la faptul ca daca mai trebuia sa-l instintez inainte de trimiterea somatiei,eu stiu ca nu mai trebuia,somatia am trimis-o impreuna cu titlu executoriu si dac anu plateste in 15 zile incep sa-i pun poprire la banci
nu mai trebuia instiintat inainte de trimiterea somatiei.
bryan a scris:

La executarea silita ,mai trebuie instintat debitorul? am trimis somatia +titlu executoriu confrm codului fiscal. art.9alin2lit d si art.145 , atr.141
eu cred ca e bine dar as mai dori o parere care sa-mi confirm,(debitorul trebuia sa ne platesca o contributie in baza legii)multumesc

Doar somatia la care se anexeaza obligatoriu titlul executoriu.
Si dupa infiintarea popririi se comunica o adresa prin care este anuntat ca are conturile blocate, pt. o eventuala contestatie.:(