avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... zugravire scara bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

zugravire scara bloc

As vrea sa stiu cum se procedeaza pentru zugravirea scarii blocului(bloc 4 etaje)In scara noastra sunt 19 apartamente. Scara administratorului se zugraveste, i-am cerut sa se zugraveasca si a noastra pentru ca stim ca dansul trebuie sa se ocupe, dar ne zice ca la noi nu sunt bani suficienti.

daca ati facut aceasta lucrare puteti sa-mi spuneti cat v-a costat?
Ultima modificare: Vineri, 3 Decembrie 2010
miki3, utilizator
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 15:02, 4 Decembrie 2010
Scara blocului reprerezinta parte comuna a carei intretinere reprezinta responsabilitatea exclusiva a asociatiei de proprietari
Administratorul de bloc nu are limita de competenta sa se implice in executarea preferentiala de lucrari de intretinere,respectiv unde locueste domnia sa
Costurile sunt diferite,fiind conditionate de suprafata de igienizat,calitatea materialului folosit si manopera
Fondul unei asociatii de proprietari care este constituita pe mai multe scari este egal pentru fiecare scara in parte, si nu poate administratorul de la sine putere ce scara sa fie renovata sau nu. Bugetul trebuie sa fie acelasi pentru toate scarile, intrucat exista un singur fond de raparatii pentru intreaga asociatie de locatari si nu pe scara.

Asa ca, trebuie organizata o sedinta a asociatiei de proprioetari in cadrul careia se stabileste ce scara se renoveaza si de asemenea bugetul alocat.
Zugravirea,reparatii,schimbari de coloane se aproba mai intai in A.G.
unde sunt prinse si sumele alocate.
Practic nu poate fi prinsa la cheltuieli numai zugravirea.Sunt o serie de
alte operatiuni ,decopertare,gletuire(sau reparatii),vopsire,zugravirea
propriuzisa.Tot acum se repoziționeaza cablurile de interfon,T.V.internet și
se aseaza in pat PVC.Se schimba intrerupatoarele defecte,plafonierele,
daca aveți ghene se repara uși ,incuietori.
Toate aceste operatii de zugravire cum le numiți dumneavoastra pe noi
ne-a costat 22 lei/mp fara materiale,fara partea electrica.
Holul de intrare a intrat in reparații in anul urmator.
Deci cat a costat in total?cate etaje are blocul dvs? ca sa-mi fac o idee. Intreruptoare sau plafoniere defecte nu sunt, deci numai zugravit vrem.
Nu puteți face comparație.Avem patru scari cu numar de etaje diferit;9,10,
11,12.La două din scari a trebuit sa facem din nou tavanul.
O scara de 11 etaje a costat 28900 lei in anul 2008, fara parter.
Noi nu ne-am rezumat la o simpla zugraveala.











Alte discuții în legătură

Actiune in justitie migaste migaste Sunt administrator la o asociatie de proprietari unde comitetul se confrunta cu urmatoarea problema: in cadrul bugetului de venituri si cheltuieli pe 2011 s-au ... (vezi toată discuția)
Lipsa acte doveditoare sume pentru zugravire 1 scara de bloc lifeisgood lifeisgood Buna ziua! ma adresez dumneavostra in speranta ca ma puteti indruma. Doresc sa aflu despre toata documentatia necesara pe care orice administrator al unui ... (vezi toată discuția)
Are administratia de locatari voie sa oblige locatarii sa plateasca firma pt renovari interioare? diana2242 diana2242 Buna ziua, As dori sa stiu si eu daca exista vre-o lege care da voie administratorului sa oblige locatarii unui bloc sa varuiasca scara blocului doar din ... (vezi toată discuția)