Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita garantie imobiliara
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita garantie imobiliara

Buna ziua
As dori sa ma ajutati si pe mine cu ceva informatii legate de o "posibila" executare silita. Cu doi ani in urma am contractat un credit de nevoi personale garantat cu ipoteca iar acum datorita deteriorarii majore a situatiei financiare nu mai pot plati ratele... mai mult, in urma cu un an am facut o reesalonare (acesta fiind ajutorul extraordinar primit de la banca!) si cu foarte mari eforturi am ajuns la sfarsitul perioadei reesalonate. In fiecare luna din aceasta perioada am fost sunat cu regularitate de executorul bancii spunandu-mi-se de fiecare data "ca daca nu platesc el vine si sigileaza casa si ne scoate efectiv in strada", mai nou, de cateva luni, totusi mi-a spus ca ma va soma intai in scris si voi avea la dispozitie cateva zile sa eliberez imobilul dupa care aceiasi poveste, sigilare si evacuare. Comunicare intre mine si banca a existat, ba mai mult, am semnat un acord pentru vanzare amiabila a imobilului iar in momentulo in care am solicitat in scris sa mi se acorde o perioada de gratie pentru a putea vinde imobilul mi s-a spus "scurt" ca nu se poate acorda "gratie totala!". Drept este ca in momentul in care am facut acea cerere de acordare a unei perioade de gratie, prezentand amanuntit situatia delicata in care ma aflu, mi s-a propus sa mai primesc o noua reesalonare motivandu-mi-se ca asa putem castiga aproximativ 3 luni?!!!!!! chiar daca dpdv financiar nu ma puteam califica sub nici o forma pentru asa ceva....Va rog din suflet, ce sa fac?, cum sa procedez?, sunt disperat pentru ca in casa cu mine locuiesc si un batran de 75 de ani , bolnav netransportabil....Va rog sa ma ajutati!
Cu respect
Eu as incerca sa vand casa sa achit datoria bancii si sa cumpar o locatie mai mica.O alta solutie ar fi un contract de schimb si sa vi se achite diferenta de pret pe care sa o folositi in acelasi scop.Toate acestea se vor face cu acordul bancii.
Multumesc frumos pentru raspuns.....problema este ca incerc de aproape un an sa vand insa fara succes deocamdata. As mai avea nevoie de timp asta este problema mea. Cat despre "procedura" invocata de executorul bancar credeti ca are dreptate?
Sunt perfect constient ca, din pacate, asta este singura solutie (vanzarea imobilului, achitarea integrala a creditului si eventual sa-mi ramana atat cat sa-mi pot cumpara ceva afara din oras) si am acceptat-o ca atare insa cand cineva te ameninta in felul in care a facut-o executorul te cam sperii....
smarty67, utilizator
am gasit urmatoarea modificare......" După articolul 578 se introduce un nou articol, articolul 578¹, cu următorul cuprins:
,,Art. 578¹. - Nicio evacuare din imobilele cu destinaţie de locuinţă nu poate fi făcută de la data de 1 decembrie şi până la data de 1 martie a anului următor, decât dacă creditorul face dovada că, în sensul dispoziţiilor legislaţiei locative, el şi familia sa nu au la dispoziţie o locuinţă corespunzătoare ori că debitorul şi familia sa au o altă locuinţă corespunzătoare în care s-ar putea muta de îndată. Dispoziţiile alin. 1 nu se aplică în cazul evacuării persoanelor care ocupă
abuziv, pe căi de fapt, fără niciun titlu, o locuinţă, şi nici celor care au fost evacuaţi pentru că pun în pericol relaţiile de convieţuire sau tulbură în mod grav liniştea publică.".....as vrea sa revin la ce am scris in primul mesaj si anume la faptul ca sunt perfect constient ca se va ajunge la executare silita insa eu chiar am nevoie de timp sa pot vinde eu imobilul....
Aceasta norma este menita sa protejeze detentorii imobilelor, avand in vedere ca, in
practica, deseori, datorita relatiilor precare existente intre partile din proces, actiunile in evacuare
sunt introduse luandu-se in considerare chiar posibilitatea evacuarii in perioada la care se face
referire prin aceasta dispozitie, avand, prin urmare, un scop sicanatoriu. Totusi, de dispozitiile
acestea nu se pot prevala detentorii care au o alta locuinta corespunzatoare si nici cei care ocupa
fara vreun titlu locuinta, precum nici cei care tulbura linistea publica sau pun in pericol relatiile
de convietuire."
smarty67 a scris:

am gasit urmatoarea modificare......" După articolul 578 se introduce un nou articol, articolul 578¹, cu următorul cuprins:
,,Art. 578¹. - Nicio evacuare din imobilele cu destinaţie de locuinţă nu poate fi făcută de la data de 1 decembrie şi până la data de 1 martie a anului următor, decât dacă creditorul face dovada că, în sensul dispoziţiilor legislaţiei locative, el şi familia sa nu au la dispoziţie o locuinţă corespunzătoare ori că debitorul şi familia sa au o altă locuinţă corespunzătoare în care s-ar putea muta de îndată. Dispoziţiile alin. 1 nu se aplică în cazul evacuării persoanelor care ocupă
abuziv, pe căi de fapt, fără niciun titlu, o locuinţă, şi nici celor care au fost evacuaţi pentru că pun în pericol relaţiile de convieţuire sau tulbură în mod grav liniştea publică.".....as vrea sa revin la ce am scris in primul mesaj si anume la faptul ca sunt perfect constient ca se va ajunge la executare silita insa eu chiar am nevoie de timp sa pot vinde eu imobilul....
Aceasta norma este menita sa protejeze detentorii imobilelor, avand in vedere ca, in
practica, deseori, datorita relatiilor precare existente intre partile din proces, actiunile in evacuare
sunt introduse luandu-se in considerare chiar posibilitatea evacuarii in perioada la care se face
referire prin aceasta dispozitie, avand, prin urmare, un scop sicanatoriu. Totusi, de dispozitiile
acestea nu se pot prevala detentorii care au o alta locuinta corespunzatoare si nici cei care ocupa
fara vreun titlu locuinta, precum nici cei care tulbura linistea publica sau pun in pericol relatiile
de convietuire."

Unde ati gasit aceasta prevedere? ... in Codul de procedura civila nu exista asa ceva ...:-/
202/2010.. Legea micii reforme

Hai sa o luam in ordine. Executorul ce acte de executare a facut?
Pentru ca dureaza ceva timp pana ia incuviintarea daca vb de Bucuresti.
Pentru ca pv de situatie a imobilului trebuie sa fie facut
Pentru ca somatia imobiliara mai are 15 zile.
Pentru ca somatia imobiliara se inscrie in CF si mai dureaza si acolo 1 sapt ( ce-i drept se incadreaza in cele 15 zile de mai sus....)
Pentru ca evaluarea imobilului mai dureaza 1 saptamana.
Pentru ca primul termen de licitatie este la cel putin 30 zile dupa procedurile anterioare.

Nu avem toate datele... Cum se sigileaza si se face evacuare? Daca se vinde la licitatie publica nu face executorul bancar evacuare ca nu are competenta.
Se adjudeca de creditor in contul creantei dvs. pt ca atunci poate evacua.
Detaliati speta mai exact.
In ce stadiu sunteti acum? Ca sa vorbim romaneste