Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA, norma de venit, neplatitor TVA, sa lamurim o data ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA, norma de venit, neplatitor TVA, sa lamurim o data cu registrele obligatorii !

Sa va explic despre ce este vorba:Mi-am infiintat anul asta PFA la norma, neplatitor de TVA pe coafor.Bun, dupa registrul comertului, ma duc la finante si dupa ce m-au pacalit sa ma trec in sistem real, desi eram hotarata sa ma inscriu la norma dupa consultarea anterior a forumurilor de specialitate,m-am decis la vrea 3 ore dupa ce m-au mai ajutat cu informatii anumite cunostinte sa revin la decizia mea si ca e mult mai avantajos la norma, si nu au fost probleme, m-au trecut, bineinteles dupa multe insistente ca pot sa-mi deduc cheltuielile, ca beneficiez de....etc.Si la ora actuala sunt foarte multumita, consider ca e punctul de plecare foarte potrivit, art.49 CF, nu contabilitate, nu batai de cap, nu declaratii, nu contabil....Ceva mai tarziu aveam sa aflu ca cei de la finante sunt deranjati de cei la norma, caci nu prea au ce controla....probabil doar ce tine de casa de marcat(ei si cu garda fin.) si daca ai trecut de pragul de 35.000 euro..
Bun, acum am o colega cu care colaborez pe manechiura tot PFA, tot la norma inregistrata de 2 saptamani, bineinteles cu aceleasi insistente pe sistemul real, si ca o copie la xerox, a reusit in final sa se treaca tot la norma.Mai am o colega pe cosmetica, cu aceleasi detalii de mai sus, toate trei avem un spatiu comun inchiriat, si toate suntem la norma.
Acum intervine nelamurirea mea.Colega de la cosmetica nu are nici un registru, asa i-au spus,insa pe colega de la manichiura au obligat-o sa-si ia registru de incasari si plati, pe care i l-au inregistrat la finante si au indrumat-o sa il completeze dupa ce i-au explicat vreo 10 minute.Bun, ma duc si eu acum doua zile la finante, dupa ce m-am pus la punct cu Normele de aplicare a CF, OMEF 1372 din 2008, OUG44 din 2008, OMFP 1040 din 2004, si nu in ultimul rand dupa ce m-am consultat pe acest forum cu persoane cu experienta in domeniu carora le multumesc inca o data pe aceasta cale.
Cand am ajuns la finante incepe distractia, inspectorul nu era , ma duc la secretara lor(una la vreo 5-6 inspectori cred) si intreb daca imi trebuie registru de incasari si plati eu fiind FPA, norma, neplatitor TVA.Imi spune ca da si sa ma duc la alt etaj la alt birou.Si asa cum ma asteptam din acel birou, ma trimit la alt birou unde se faceau inregistrari pt registrele PFA.Ajunsa acolo, iese un tip si ii explic situatia mea si a colegelor la care acesta imi spune "nu iti trebuie registru de incasari si plati iti trebuie registru inventar", eu ii explic ca m-am documentat ceva si sa nu se supere pe mine dar nu imi trebuie asa ceva eu netinand contabilitatea. Si atunci sa vezi orgoliu masculin, ca el e de 25 de ani in finante si vin eu acum, etc.M-a mai intrebat "...ai casa de marcat?" i-am spus ca da si ma intreaba ..."si unde inregistrezi raportul zilnic, nu in registru de inventar?"Sa vezi ce patesti tu cand vine garda financiara si nu ai registru inventar.Du-te repede cumpara unu, adu-l la inregistrat si treci la treaba ca altfel o sa ai probleme.Nici acum nu reusesc sa inteleg ce a vrut sa spuna, m-am uitat la formularul registrului inventar si in continuare consider ca nu trebuie sa completez acest formular.Si ce treaba ar avea raportul zilnic cu registrul inventar tot nu inteleg.Sun o cunostinta,apoi merg impreuna cu ea la secretara initiala si imi spune ...."a, pai daca sunt la norma nu imi trebuie nici un registru ", desi initial ii spusesem ca-s la norma...in fine....Zic, bun dar domnul la care m-ati trimis mi-a recomandat registru inventar...Raspunsul final a fost foarte categoric "nu trebuie nici un registru".(Eu aveam registru incasari si plati, numerotat si sigilat, mai trebuia inregistrat insa nu s-a putut)
Ajung la coafor plina de nervi, si colega de la cosmetica suna si ea la o cunostinta de la finante sa intrebe.Aceasta i-a raspuns dupa doua ore in care s-a interesat la un inspector fiscal ca ii trebuie registru de incasari si plati si sa se duca sa-l inregistreze.
Eu consider acum ca ar trebui sa am registru de vanzari si registru de cumparari si nu am nici o treaba cu registrul de incasari si plati, registru inventar, registrul unic de control.Practic, cred ca trebuie sa am o evidenta din care sa dovedesc ca am depasit sau nu cei 35.000 de euro si atat, nu NRCD, nu bon de consum nu alte documente.
Gresesc eu?Daca da, oricum gresesc mult mai putin ca cei de la finante unde desi suntem trei cazuri identice, am primit trei raspunsuri total diferite, ca si cand nu ni s-ar aplica aceleasi legi......
Astept nerabdatoare raspunsurile voastre, consider ca-s mult mai documentate decat ce se intampla in practica.
Va multumesc tuturor, pentru raspunsurile anterioare pe teme asemanatoare !
Contabilitatea in partida simpla, obligatiorie pentru cei impusi la norma de venit

OUG 125/2011 instituie, in cazul contribuabililor care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit, obligatia de a completa rubrica de incasari din Registrul-jurnal de incasari si plati.

Pana acum, acesti contribuabili nu erau obligati sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla pentru activitatile respective.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Popu a scris:

Contabilitatea in partida simpla, obligatiorie pentru cei impusi la norma de venit

OUG 125/2011 instituie, in cazul contribuabililor care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit, obligatia de a completa rubrica de incasari din Registrul-jurnal de incasari si plati.

Pana acum, acesti contribuabili nu erau obligati sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla pentru activitatile respective.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

Exact Popule, dar ce sunt eu foarte curios si chestie pentru care merita bolovanii astia din guvern trasi in teapa, este legatura intre textul asta:

25. La articolul 49, alineatul (8) se modifică și va avea
următorul cuprins:
„(8) Contribuabilii care desfășoară activități pentru care
venitul net se determină pe bază de norme de venit au obligația
să completeze numai partea din Registrul-jurnal de încasări și
plăți referitoare la încasări, potrivit reglementărilor contabile
elaborate în acest scop.”

si asta:

În vederea respectării angajamentelor asumate de Guvernul României în Scrisoarea de intenție și în Memorandumul
tehnic de înțelegere încheiate ca urmare a Aranjamentului stand-by de tip preventiv dintre România și Fondul Monetar Internațional,
referitoare la reglementarea și supravegherea sistemului financiar, precum și la implementarea unor măsuri de reducere a
numărului foarte mare al persoanelor înregistrate în scopuri de TVA, prin anularea înregistrării în scopuri de TVA a contribuabililor
care ori nu desfășoară nicio activitate, ori nu depun deconturi de TVA la termenele prevăzute de lege,
ținând seama de necesitatea perfecționării continue a legislației fiscale, de conjunctura economică actuală, de principalele
caracteristici ale politicii bugetare a României în perioada următoare, care vor fi subordonate obiectivelor de susținere a creșterii
economice,
luând în considerare faptul că neadoptarea și nepublicarea până la data de 31 decembrie 2011 a actelor cu putere de lege
cu privire la cadrul fiscal de determinare a profitului impozabil pentru contribuabilii care aplică reglementările contabile conforme
cu Standardele internaționale de raportare financiară conduc la:
— imposibilitatea instituțiilor de credit de a duce la îndeplinire obligațiile care derivă din noile prevederi legale, ca urmare
a modificărilor reglementărilor contabile;
— imposibilitatea elaborării în timp util a legislației secundare, cu consecințe negative asupra instituțiilor de credit în ceea
ce privește managementul financiar și planul afacerilor,
ținând seama de necesitatea clarificării tratamentului fiscal aplicabil contribuabililor declarați inactivi și celor a căror
înregistrare în scopuri de TVA a fost anulată,
având în vedere necesitatea acordării deductibilității limitate în procent de 50% în cazul cheltuielilor privind combustibilul
pentru anumite vehicule rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, precum și a TVA aferente
achiziției vehiculelor respective și a combustibilului consumat de acestea, pentru care România a consultat Comitetul TVA,
având în vedere necesitatea alinierii la acquis-ul comunitar a prevederilor naționale referitoare la taxarea inversă pentru
deșeuri, în vederea diminuării fenomenelor de evaziune fiscală,
luând în considerare necesitatea reglementării unui sistem simplificat de impunere a veniturilor realizate de către
persoanele fizice — proprietari de camere închiriate în scop turistic,
întrucât se impune revizuirea sistemului actual de impunere a veniturilor obținute de persoanele fizice din arendarea
bunurilor agricole din patrimoniul personal, în sensul simplificării acestuia,
întrucât se impune asigurarea atingerii nivelului minim obligatoriu de accize conform graficului asumat prin documentul de
poziție adoptat în cadrul negocierilor de aderare la Uniunea Europeană, pentru preîntâmpinarea declanșării procedurii de
infringement,
în contextul în care este necesară continuarea simplificării și unificării legislației și a administrării contribuțiilor sociale
obligatorii datorate de persoanele fizice,
având în vedere necesitatea eliminării dificultăților de natură tehnică apărute în aplicarea actului normativ supus modificării
și completării,
în considerarea faptului că aceste elemente constituie situații extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată și
vizează totodată interesul public,

#-o
Popu a scris:

Contabilitatea in partida simpla, obligatiorie pentru cei impusi la norma de venit

OUG 125/2011 instituie, in cazul contribuabililor care desfasoara activitati pentru care venitul net se determina pe baza de norme de venit, obligatia de a completa rubrica de incasari din Registrul-jurnal de incasari si plati.

Pana acum, acesti contribuabili nu erau obligati sa organizeze si sa conduca contabilitate in partida simpla pentru activitatile respective.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...

Eeee, si uite acum ce surpriza avem cu contabilitatea in partida simpla...nu ca ar fi grea dar ne instituie niste obligatii in plus...
Deci, partea de incasari din registru de incasari va fi obligatorie, asta nediscutabil. Bun, acum PFA daca este obligat sa tina contabilitate in partida simpla, nu cumva e obligat sa tina si Registru inventar ???
Daca despre Registru de Incasari si plati e clar, despre Registrul inventar nu prea. Ambele registre trebuie inregistrate la finante? eu asa stiam...si n-as vrea sa fac doua drumuri...
Popu, multumesc pentru toate informatiile referitoare la PFA, pe care le-ai adus pe mai multe topicuri si mai ales pentru faptul ca ele sunt foarte corecte ! De asemenea multumesc tuturor care si-au facut timp si ne-au sprijinit cu un sfat corect, pentru care ne-ar fi costat multe, multe ore de cautari
Bravos, utilizator
Bravo nano2k! Ati punctat esenta dezbaterilor pe acest forum. Cei mentionati mai sus, probabil, din instinct de conservare, cu mici exceptii, mai mult atata decat sa lamureasca...