Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Obligatii PFA impozitata la norma de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Obligatii PFA impozitata la norma de venit

Salut tuturor.

Am inregistrat de curand la ORC o PFA pe servicii informatice (cod CAEN 6201). Urmeaza inregistrarea la Adm. Financiara.

Intentionez sa optez pt impozitare la norma de venit si neplatitor de TVA (in nici un caz nu o sa am venituri mai mari de 35000E). Domiciliul fiscal va fi in mun. Bucuresti unde norma de venit pt codul 6201 este de 21600 RON pt anul in curs.

Legat de inregistrarea la Adm. Financiara, as dori sa stiu urmatoarele detalii:

- PFA-ul si-a inceput activitatea in 13 aprilie conform certificatului de inregistrareemis de ORC. Baza de impozitare pe anul in curs va fi de 21600, sau va fi ajustata corespunzator perioadei de activitate pe 2010 (adica 21600 * 8 / 12 = 14400 RON) ?

- impozitarea la norma de venit presupune sau nu obligativitate de a tine evidenta contabila ? (din cate am inteles eu din codul fiscal - nu ar fi necesar, dar intreb pt mai multa siguranta)

- este necesara completarea registrului-jurnal de incasari, a registrului inventar si a registrului unic de control ? (aici am vazut pareri impartite pe diverse forumuri ... care este realitatea ?)

- daca voi lucra numai cu persoane juridice, este necesara folosirea unei case de marcat ?

Va multumesc anticipat !
1. Da, baza de impoziatre va fi ajustata, iar impozitul datorat va fi de 16%din 14400,adica 2304 RON
2. Nu sunteti obligat la tinerea evidentei contabile conf art 49.8 CF
3 Daca nu tineti evid contabila, nu trebuie completat nici Reg. Jurnal de Incasari si Plati si nici Reg inventar.
Registrul Unic de control, aveti obligatia sa-l achizitionati, dar nu faceti dvs completari in el, doar organele de control consemaneaza aici.
Referitor insa la tinerea Juranalelor de vanzari/cumparari ( sfecificie evidentei TVA) parerile sunt impartite in sensul ca si neplatitorii de tva, ar avea aceasta obligatie. In practica, sunt si PFA neplatitori de tva, care tin aceste jurnale ca pe o masura de prudenta; este bine sa discutati si cu inspectorul fiscal arondat dvs
4. Trebuie sa folositi casa de marcat indiferent ca lucrati numai cu PJ sau PF. exceptiile de neutilizare a casei de marcat sunt prevazute la art 2 din OG 28/1999 cu completarile si modificarile ulterioare.
In cazul dvs. factura si bon fiscal. Deasemeni sunteti obligat sa emiteti factura si pentru persoanele fizice, daca acestea v-o solicita.
mayer, utilizator
4. In cazul dumneavoastra nu va trebuie casa de marcat
grandanat, utilizator