Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Facturare firma din Franta
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Facturare firma din Franta

Buna ziua,
In cazul unui PFA cu norma de venit, care factureaza firma din Franta, ce declaratii trebuie depuse lunar/trimestrial ? Mentionez ca de curand s-a inregistrat si in scopuri de TVA , pentru a putea factura servicii intracomunitare.
Exista un format de factura pentru aceste facturi catre client extern?
Multumesc anticipat.
Contribuabilii, persoane impozabile si persoane juridice neimpozabile inregistrate in scopuri de TVA, care intentioneaza sa desfasoare dupa data de 1 august 2010 operatiuni intracomunitare, trebuie sa solicite organelor fiscale competente inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari, inainte de efectuarea respectivelor operatiuni.

Neinscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari a persoanelor care desfasoara operatiuni intracomunitare chiar daca acestea sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 sau art. 153 indice 1 din Codul Fiscal conduce la nevalabilitatea codului de TVA pentru aceste operatiuni incepand cu 1 august 2010.

Efectuarea de operatiuni intracomunitare de catre persoanele care au obligatia inscrierii in Registrul operatorilor intracomunitari fara a fi inscrise, conform legii, in acest registru, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 la 5.000 lei, potrivit prevederilor art. 219 indice 2 din Codul de Procedura Fiscala, introdus prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 54/2010.

In vederea inscrierii in Registrul operatorilor intracomunitari, contribuabilii trebuie sa completeze si sa depuna, la organul fiscal competent, formularul 095 „Cerere de inregistrare in/radiere din Registrul operatorilor intracomunitari” si certificatele de cazier judiciar eliberate de autoritatea competenta din Romania ale tuturor asociatilor, cu exceptia societatilor pe actiuni, si ale administratorilor.

In cazul in care, in certificatele de cazier judiciar este inscrisa punerea in miscare a actiunii penale fata de oricare dintre asociati sau administratori, contribuabilii trebuie sa prezinte documente, eliberate de organele de urmarire penala, din care sa rezulte daca actiunea penala este sau nu este in legatura cu operatiunile prevazute la art. 158 indice 2 alin. (1) din Codul Fiscal, respectiv cu operatiunile intracomunitare.

In situatia in care in certificatele de cazier judiciar este inscrisa punerea in miscare a actiunii penale fata de oricare dintre asociati sau administratori si s-a dispus trimiterea in judecata, contribuabilii trebuie sa prezinte documente eliberate de organele competente, din care sa rezulte daca actiunea penala este sau nu este in legatura cu operatiunile intracomunitare.

In cazul in care, in certificatele de cazier judiciar sunt inscrise infractiuni si/sau alte date, contribuabilii vor prezenta copiile legalizate ale hotararilor judecatoresti prin care au fost stabilite respectivele infractiuni si/sau alte documente eliberate de organele competente, precum si documentul emis de serviciul/compartimentul juridic din cadrul directiei finantelor publice coordonatoare a organului fiscal competent, sau, dupa caz, din cadrul ANAF, in cazul marilor contribuabili, din care sa rezulte daca infractiunea este sau nu in legatura cu operatiunile mentionate mai sus.
Nu este un format standard de factura.Emiteti pe formatul de factura pe care il utilizati in mod obisnuit.Factura poate fi intocmita si in lei.
Trebuie sa depuneti urmatoarele declaratii: 300, 390, 392A, 394. Instructiunile de aplicare le gasiti pe site ANAF aici: [ link extern ]
declaratia 394 se depune pentru ach/livrari in tara.
simonaoprica a scris:

Contribuabilii, persoane impozabile si persoane juridice neimpozabile inregistrate in scopuri de TVA, care intentioneaza sa desfasoare dupa data de 1 august 2010 operatiuni intracomunitare, trebuie sa solicite organelor fiscale competente inscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari, inainte de efectuarea respectivelor operatiuni.

Neinscrierea in Registrul operatorilor intracomunitari a persoanelor care desfasoara operatiuni intracomunitare chiar daca acestea sunt inregistrate in scopuri de TVA conform art. 153 sau art. 153 indice 1 din Codul Fiscal conduce la nevalabilitatea codului de TVA pentru aceste operatiuni incepand cu 1 august 2010.

Efectuarea de operatiuni intracomunitare de catre persoanele care au obligatia inscrierii in Registrul operatorilor intracomunitari fara a fi inscrise, conform legii, in acest registru, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 la 5.000 lei, potrivit prevederilor art. 219 indice 2 din Codul de Procedura Fiscala, introdus prin Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 54/2010.

In vederea inscrierii in Registrul operatorilor intracomunitari, contribuabilii trebuie sa completeze si sa depuna, la organul fiscal competent, formularul 095 „Cerere de inregistrare in/radiere din Registrul operatorilor intracomunitari” si certificatele de cazier judiciar eliberate de autoritatea competenta din Romania ale tuturor asociatilor, cu exceptia societatilor pe actiuni, si ale administratorilor....

Asta inseamna ca orice PFA, I.I., care presteaza servicii de consultanta unor firme/ organizatii, etc. din alte tari ale UE, si le factureaza, trebuie sa se inscrie in "Registrul operatorilor intracomunitari a persoanelor care desfasoara operatiuni intracomunitare"?!