avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 161 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ajutati ma cu niste informatii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ajutati ma cu niste informatii

Urmarirea penala poate incepe in urma unei convorbiri telefonice?
Cel mai recent răspuns: Mircea Teis , Avocat 16:40, 7 Decembrie 2010
Convorbirile telefonice pot reprezenta probe in dosar doar daca interceptarea s-a efectuat in conformitate cu legislatia in vigoare. In niciun caz, urmarirea penala nu poate fi declansata in urma unei convorbiri telefonice.
Conditionat de continutul convorbirilor telefonice ,autoritatea in drept poate dispune cercetarea
Eu m am consultat si cu alte pers care spun ca nu poate fi inceputa urmarirea penala in urma unui telefon nici daca recunosti anumite fapte imi puteti explica de ce?
Depinde de continutul informatiilor din respectivele inregistrari telefonice
Dvs. nu mai urmariti stirile TV? Nu vedet ca majoritatea acestora vorbesc despre cazuri ale unor personaje celebre impportiva carora s-a declansat urmarirea penala ca urmare a interceptarii unor convorbiri telefonice ??
(Vantu , Voicu , Negoita s.a.m.d)

Alte discuții în legătură

Prelevare și conservare probe video sorein sorein Am fost victima unui incident într-un magazin dotat cu camere de supraveghere. Dorind să acționez în judecată magazinul (agresiune), mă bazez pe ... (vezi toată discuția)
Sunt toate convorbirile telefonice inregistrate? masterand07 masterand07 Curiozitatea mea se refera la situatia tuturor convorbirilor telefonice. Sunt ele inregistrate in vreun mod? De exemplu, daca intr-o convorbire telefonica s-a ... (vezi toată discuția)
Inteceptari telefonice - trebuie sa fii anuntat? xuser xuser Trebuie sa fii anuntat daca ti s-a interceptat telefonul? (ma rog dupa terminarea Up,etc) Am auzit la stiri ceva genul \"Dosarul Alro Alatina a fost inchis ... (vezi toată discuția)