Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament cu uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament cu uzufruct viager

Buna ziua socrul meu a facut sotiei lui , care nu este si ea propietar al imobilului testament cu uzufruct viager dar in acelasi testament se specifica ca mai are doi mostenitori rezervatari. Pot face mostenitori rezervatari ceva sa poata folosi si ei o parte din imobil? Si daca da ce ?Specific ca suntem constienti ca are si ea o parte din mostenire si nu dorim decat sa i se restranga drepturile la uzufruct in asa fel sa putem folosi si noi o parte din imobil , avad posibilitatea sa se foloseasca separat nu la comun cu sotia.
Dupa decesul socrului, solicitati rezerva, fiind mostenitori rezervatari si iesirea din indiviziune!
Socrul a murit in aprilie. Sotul si fratele sau au fost la notar dar notarul la care au fost repartizati nu le-a dat prea multe detalii , sucesiunea nu sa terminat. Rezerva se solicita doar prin tribunal cu proces? Si ce sanse sunt sa castige ?
Daca nu se poate realiza dezbaetrea succesorala la notariat, atunci singura competenta este instanta de la ultimul domiciliu al defunctului.
Dar atentie mare ati acceptat succesiunea in termenul de 6 luni? expres (prin declaratie la notariat) sau tacit prin acte de administrare a bunurilor, plata impozitelor, reparatii a? cand ati mers la notariat data? si exista vreo dovada?
Daca mostenitorii rezervatari nu au acceptat succesiunea in cele 6 luni pot fi decazuti din dreptul de a mosteni.

Consultati mai bine un avocat din localitatea dvs in aceasta situatie.

Av. Zodila Elena
www.onlinelawyer.ro
elenazod a scris:

Daca nu se poate realiza dezbaetrea succesorala la notariat, atunci singura competenta este instanta de la ultimul domiciliu al defunctului.
Dar atentie mare ati acceptat succesiunea in termenul de 6 luni? expres (prin declaratie la notariat) sau tacit prin acte de administrare a bunurilor, plata impozitelor, reparatii a? cand ati mers la notariat data? si exista vreo dovada?
Daca mostenitorii rezervatari nu au acceptat succesiunea in cele 6 luni pot fi decazuti din dreptul de a mosteni.

Consultati mai bine un avocat din localitatea dvs in aceasta situatie.

Av. Zodila Elena
www.onlinelawyer.ro

Da sa acceptat sucesiunea si exista si un act semnat la notar. Deci ramane intrebarea daca avem vreo sansa in instanta . Am incercat pe cale amiabila si sotia nu doreste in nici un fel sa lase drept de folosinta nici o parte din imobil desi sau pus la dispozitie mai multe variante spune ca e dreptul ei si nu vrea sa recunoasca dreptul fiilor sotului ei.
Daca s-a acceptat mostenirea in termenul de 6 luni e foarte bine. Din punctul meu de vedere depinde foarte mult de valoarea patrimoniului defunctului. Ce bunuri a lasat in urma? In afara acestui imobil ce a mai lasat? Intreb asta pentru ca daca imobilul este singurul bun atunci valoarea uzufructului poate depasi cotitatea disponibila. Cati copii are defunctul? Pentru ca de asta depinde si rezerva succesorala colectiva.
Mihaela Enache, Avocat