Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles corect ...

Bună ziua,vă rog să i-mi spuneti dacă am înțeles corect urmatoarea problema::doi soți fără copii au facut testament iar dupa decesul unuia dintre soți un părinte al celui decedat este mostenitor rezervatar adica deține 1/8 din masa succesorale,și trebuie să accepte sau să refuze .Ce se întâmplă dacă acceptă și ce poate hotărî instanța daca se ajunge acolo.
Rezerva succesorala este jumătate din cota legala.
Dacă soțul decedat nu are frati/surori, iar soția supraviețuitoare vine la succesiune în concurs cu părinții defunctului, rezerva succesorala a acestora este de 1/4.
Dacă sunt dispuși sa renunțe la succesiune, soția supraviețuitoare va culege întreaga moștenire.
Dacă nu, pot solicita reductiunea testamentului pentru încălcarea rezervei succesorale.
Reductiunea se face fie în natura (dacă bunul/bunurile lăsate prin testament pot fi partajate fizic) sau prin echivalent, soția fiind obligata sa le achite o sulta.
Rezerva succesorala este jumătate din cota legala.
Dacă soțul decedat nu are frati/surori, iar soția supraviețuitoare vine la succesiune în concurs cu părinții defunctului, rezerva succesorala a acestora este de 1/4.
Dacă sunt dispuși sa renunțe la succesiune, soția supraviețuitoare va culege întreaga moștenire.
Dacă nu, pot solicita reductiunea testamentului pentru încălcarea rezervei succesorale.
Reductiunea se face fie în natura (dacă bunul/bunurile lăsate prin testament pot fi partajate fizic) sau prin echivalent, soția fiind obligata sa le achite o sulta.