Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecina galagioasa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecina galagioasa

Buna ziua,
M-am mutat de cateva luni intr-o garsoniera si tot de atunci am probleme cu vecina de care locuieste sub mine. Este o batrana care nu aude si din cauza aceasta asculta tv-ul la un sonor extrem de mare, atat de mare incat eu nu aud tv-ul meu din cauza ei. Am fost la ea, am discutat, cateodata il da mai incet, insa de cele mai multe ori isi "revine" imediat. Am ajuns sa ma uit la aceleasi emisiuni la care se uita si ea si sa adorm dupa ce da ea stingerea. Sunt obosita, dorm maxim 3-4 ore pe noapte pt ca ea fiind pensionara adoarme pe la 12 noaptea si la 6 se trezeste (doar de, ea se poate odihni si la pranz, ca doar nu munceste atatea ore ca mine). Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, daca pot face reclamatie la politie pt asa ceva fara sa fiu luata la "ras". Stiu ca suna un pic aiurea dar este ingrozitor. Tresar noaptea cu sonorul de la tv-ul ei in cap. Multumesc !
Avand in vedere situatia mentionata ,aveti obligatia sa recunoasteti ca nu este o fapata intentionat savarsita fiind o consecinta a trecerii timpului peste vecina
Pentru solutionare aveti varianta ,fie discutati cu rudele vecinei sa achizitioneze aparat/tehnica auditiva performante fie intreprindeti demersuri pentru realizare de protectie fonica a apartamentului dvs
Femeia aude, insa nu foarte bine, nu este surda complet. Eu nu am de unde sa-i gasesc rudele si sa vorbesc cu ele pt ca doamna nu este deschisa la discutie niciodata. Stie doar sa injure si sa dracuie. Asa cum intr-o zi a venit la mine la usa si m-a intrebat: acum se aude? si i-am zis "nu" si a spus ca asa il va tine pt ca asa aude si ea e clar ca rezolvare exista si cu buna intelegere si cu mai mult bun simt.
Avand in vedere relatiile de vecinatate, se impune ca toate problemele ivite sa fie solutionate amiabil de catre parti
De acord, asta am dorit sa fac la inceput, insa nu pot singura. Cum ati spus si Dvs. "de ambele parti" ... dar cu a doua parte nu se poate discuta. Spune ca mine si face ca ea. Am jumatate de ora liniste si pe urma o ia de la capat. Iar eu tot nu ma odhinesc. De aceea am apelat la acest forum pt a incerca sa gasesc o solutie. Calea amiabila nu a mers sau nu se vrea. Cred ca doamna nu pricepe exact care e problema. Este destul de in varsta...
Nu puteti sa-i faceti altceva decat sa va intelegeti cu ea.

Poate parea o gluma, dar nu e, cumparati-va dopuri de urechi. Sunt eficiente dupa ce te obisnuiesti cu ele. Nu scapati nici asa de vibratiile produse de zgomot prin ziduri....:(