Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... legalizare hotarare judcatoreasca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

legalizare hotarare judcatoreasca

buna ziua,

au trecut cele 30 zile de la primirea hotararii judecatoresti .va rog sa-mi spuneti si mie cum procedez pentru legalizarea acesteia, ce taxe trebuie sa platesc , ce timbru trebuie sa cumpar ( valoarea lui ), precum si un model de cerere (pe internet am gasit foarte multe modele si nu prea stiu ce sa aleg ). va multumesc anticipat !
cererea o gasiti la xerox la instanta, doar sa o completati.taxa este de 2 lei si timbru judiciar mobil de 0,15(la posta il gasiti).Atasati hotararea la aceasta cerere.
Este definitiva hotararea dumneavoastra? Decizia din recurs nu se comunica acasa si nu stiu ce hotarare ati primit?
Redactati cerere catre instanta de judecata, prin care solicitati legalizarea hotararii ,pe care o anexati in copie
La cerere ,anexati dovada achitarii c/v taxa timbru 1,5 lei/copie+timbru judiciar 0,15 lei copie
da,scuze.este vorba despre comunicarea hotararii judecatoresti de la divort .vreau sa o fac definitiva si irevocabila. fostul sot nu a facut recurs .multumesc !
ContSters159553, utilizator
Legalizarea hotararii ramasa definitiva si irevocabila se face la registratura Judecatoriei ce a pronuntat aceasta hotarare.
Trebuie sa achitati o taxa de 2 lei la Circa Financiara de pe langa Primaria de care apartineti si timbru judiciar de 0,15 lei.