Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... BO fara acoperire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

BO fara acoperire

Banca s-a sesizat si a inceput urmarirea penala deoarece firma nu avea bani in cont atunci cand BO a fost introdus. Intrebarea este : daca administratorul nu este in tara ,fiind firma suspendata,a plecat la munca,ce i se poate intampla? ce pedeapsa poate primi? se poate cere insolventa firmei? suma de pe BO e de 2000 ron .ar putea avea probleme la revenirea in tara...adica sa nu se mai poata intoarce?Sau e vorba de o amenda penala? firma care a introdus in banca BO stia ca nu sunt lichiditati si totusi a facut-o. va multumesc!
mai mult ca sigur ca dosarul va fi inaintat in instanta si e posibil daca nu e reprezentat de avocat macar , sa primeasca chiar o pedeapsa cu inchisoarea.
sigur ca ar putea avea mari probleme.
macar un avocat sa mearga sa vada care sunt lucrarile dosarului.
teomicri a scris:

Banca s-a sesizat si a inceput urmarirea penala deoarece firma nu avea bani in cont atunci cand BO a fost introdus. Intrebarea este : daca administratorul nu este in tara ,fiind firma suspendata,a plecat la munca,ce i se poate intampla? ce pedeapsa poate primi? se poate cere insolventa firmei? suma de pe BO e de 2000 ron .ar putea avea probleme la revenirea in tara...adica sa nu se mai poata intoarce?Sau e vorba de o amenda penala? firma care a introdus in banca BO stia ca nu sunt lichiditati si totusi a facut-o. va multumesc!

emiterea biletelor la ordin fara acoperire constituie o fapta cu caracter civil, neconstituind infractiune .
nu se poate cere insolventa firmei pentru 2000 lei.
B-)
ContSters123067, utilizator
imi cer scuze,era de fapt un CEC si am inteles ca este mai grav decat un BO .acium ca este la munca in strainatate ,poate sa il dea in urmarire ?daca e reprezentat de un avocat,cred ca nu e vreo problema....
cu cec-ul e de rau... avocat, urgent!