Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... care ar putea fi incadrarea?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

care ar putea fi incadrarea?

o SC are / a avut .... relatii contractuale cu o alta SC care insa a creat numai probleme ....
de fapt as zice ca prb sunt create de administratorii acelei firme
sunt 2 soti care au fiecare cate o societate comerciala , cd merge bine una , o suspenda pe cealalata , si invers , fac contracte pe o firma , aduna datorii , dupa care ..... o lasa balta si-si muta activitatea ( clienti , contracte ...) pe cealalta firma ...
la un moment dat nici nu mai stii care produs e de la o firma , care e de la alta , in fine , relatii paralele si amestecate , ia de la una , da la alta
la momentul de fata societatea noastra are incheiate contracte de "prestari servicii " cu ambele firme ale sotilor buclucasi .....
una dintre firme insa a refuzat sa mai plateasca . a emis BO si nu mai are disponibil in conturi .... , ei refuza plata sub orice forma desi pe cellalta firma are activitate si incasari ....
pe site-ul ministerului finantelor apare o situatie ciudata - firma care are incasari acum a fost supendata pana in nov 2008 cd si-a reluat activitatea , acum are declaratiile depuse la zi ....
firma care se pare ca urmeaza sa o " desfiinteze" desi cu noi are contracte si BO emise cu sadenta in oct 2009 , nu mai are depuse declaratii din ianuarie 2009
o alta prb creata este aceea ca bunii nostri colaboratori , erau la un mom,ent dat intermediari ai altei firme , ne-a convins sa facem contract direct cu acea firma si .... s-au inceput colaborarile , livrarile , emiterea de facturi si .... surpriza ,,,, noi livram si ei erau deja declarati in faliment , cu alte cuvinte amicii nostri s-au spalat pe maini si ne-au plasat nou colaborarea cu o firma cu mari probleme financiare

daca ati reusit sa intelegeti ceva din cele spuse de mine , ce actiune penala se poat face impotriva celor 2 soti ?
pe civil am depus BO pentru investire dar ..... sigur pana la executare nu vom mai gasi nimic de executat
intentionez sa deschis si o procedura a insolventei
dar penal cum se poate atrage raspunderea lor ?( sau macar incerca )
Pentru a indeparta suspiciunile sau eventuala interpretare de afectare a imaginii,a reputatiei,ca urmare a incadrarii eronat stabilita ,exista legal prevazuta prin art 223 C pr pen institutia denuntului ,in care dvs detaliati si probati aspectele ,
solicitand autoritatilor competente in solutionare sa se pronunte asupra incadrarii faptelor si sa individualizeze vinovatii
Pentru B.O cereti blocarea contului ca si garantie prin Ordonanta presidentiala, asta se face in paralel cu actiunea dvs odata introdusa, insa daca nu va este respinsa actiunea pe drept comun. La B.O ati facut protestul de plata? aveti niste termene.
In legatura cu incadrarea juridica pe latura penala sincer nu vreau sa imi dau cu parerea pentru ca nu vreau. Acea firma se afla in faliment sau in reorganizare juridica, avea dreptul de administrare ridicat? Altfel se face infractiunea de inselaciune cf art 215 aici va fi tras la raspundere administratorul care a semnat. E de fugit putin de dovedit insa totul in termene speciale care trebuie respectate. Trimiteti firma contractanta care credeti ca este in faliment vreau sa vad daca este sau nu in faliment. Conform Art 107 al 2 lit a se va ridica dreptul de administrare de catre judecatorul sindic.
BO ( 3 ) le-am introdus pentru investire cu formula executorie si am primit termen de investire in martie .....
nu am mai facut nimic altceva , nici protest nici cerere de blocare a contului ....
despre protest sincer nu stiu ce si cand si de ce se face ?
firma problema ( X) sa-i zicem care a emis BO si nu are disponibil , nu este in faliment ( din cate stiu deocamdata ) insa asa cum am zis nu apare cu declaratiile depuse ....
firma pe care ne-a "plasat-o " (Y) cu care avem contract si fata de care in desfasurarea contractului am emis facturi si nu le-am mai incasat - este o firma straina si .... s-a pronuntat falimentul
ma gandeam si eu la inselaciune dar stiu ca nu prea se aplica la BO , ci la CEC , ma gandeam si la inselaciune in conventii - pentru "plasarea " firmei Y
Pentru CEC si BO ai art 215 al 4 CP expres vb despre aceste instrumente de plata. Iar firma aceia trebuie sa fie inscrisa si la noi printr-un alt srl sincer. Nu cred eu ca o firma de tip srl corespondent america se baga asa la noi, ei isi fac firma romaneasca cu nume poate straini care nu are nicio treaba. Da mie denumirea firmei si vad eu daca exista sau zi mai exact cum este scrisa in acel contra
cum sa nu se poata ?!
contractele de lohn de ex
contractele internationale .....
215 alin 4 vorbeste despre CEC , nu despre BO ....
de asta am si postat acest sb pentru a vedea daca in practica se aplica si la BO , daca aveti si ex de hot as fi recunoscatoare .....

in fine , firma straina , asta e .... a dat faliment ... ne-a trimis adresa ca este definitiv irecuperabila suma ....
eu vreau ca firma romaneasca care ne-a pus in legatura cu firma straina sa raspunda pentru asta ( daca ar fi posibil ,.....) sau mai bine intr-o actiune penala indreptata impotriva ei pentru emiterea de BO fara acoperire sa pot sa invoc si aceasta "inducere in eroare "
recunoaste cineva in aceasta speta vreo infractiune prevazuta in legi speciale ( fiscale , economice ?

ENGFULL, utilizator