Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Firma Apartament
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Firma Apartament

Un proprietar vrea sa primeasca chitanta de la asociatie cu cotele de cheltuieli pe firma. Este legal?
Este Corect?
ContSters166949, utilizator
Da, pe chitanta administratorul poate scrie cine plateste asa cum doreste platitorul.
Important este sa se scrie pe chitanta nr. apartamentului.
Doamna @ ELGA

Aceeasi intrebare pusesem si eu [ link extern ]

1 Un locatar vrea chitanta pe firma desi contractul apartamentului sau e pe persoana fizica sau ipotecat la banca?

Raspuns de la @Elga
I se poate da chitanta pe firma daca si-a declarat apartamentul ca fiind sediul firmei.

Sa inteleg ca i se poate da oricum dar sa trec nr apartamentului?
Daca e spatiu comercial si e al unul proprietar si nu are numar si nu e declarat ca sediul firmei ii mai dau?
w_v_w_v, utilizator
Raspunsul meu din discutia al carui link l-ati postat nu insemna o conditionalitate, ci putea fi citita si asa: Daca proprietarul si l-a declarat ca sediu social i se poate da [si asa] chitanta pe sediu.......

Important este pentru asociatie sa poata scadea suma pe apartamentul respectiv, avand nr. apartamentului inscris pe chitanta.
Important pentru platitor este sa poata dovedi - daca i se cere lucrul acesta - ca a facut aceasta plata. Daca platitorul isi scade aceasta suma in contabilitatea firmei, normal ca va cere si i se va da chitanta pe numele firmei. Daca nu-l intereseaza sa-si scada aceasta suma, atunci i se da pe numele lui de proprietar sau pe ce nume doreste.

Inca o data. Pe asociatie nu o intereseaza identitatea persoanei care plateste pentru un apartament, ci sa fie facuta plata.
@w_v_w_v
Asociatia trebuie sa cunoasca identitatea firmei, spatiului comercial. Intre asociatie si proprietarul respectiv/S.C., se inchee o conventie privind stabilirea cotelor de contributie la cheltuielile aferente consumurilor determinate de activitatile desfasurate.
Daca e spatiu comercial si e al unul proprietar si nu are numar si nu e declarat ca sediul firmei ii mai dau?

Spatiul comercial presupune avize si autorizatii necesare functionarii, inclusiv pentru modificari asupra proprietatii individuale.
Chitanta se elibereaza pe numele firmei si se poate mentiona si nr. apartamentului.
Raportul juridic obligational exista intre asociatie si proprietarul apartamentului.
De aici rezulta foarte clar ca pe chitanta trebuie sa figureze numele proprietarului si nu persoana care a platit efectiv, sau chiriasul.
Stiu ca se practica inscrierea pe chitanta a chiriasului care daca este sa "zicem" o societate, acesta poate sa-si deconteze direct cheltuiela, dar nu este corect.
Chitanta trebuie sa corespunda cu lista de cheltuieli si cu cartea de imobil.
veritass, utilizator