avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA, Coduri CAEN aferente normei de venit 104 Servicii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA, Coduri CAEN aferente normei de venit 104 Servicii Informatice, Timisoara

Doresc sa infiintez un PFA, iar impozitul sa fie pe norma de venit. Care sunt codurile CAEN acceptate in judetul Timis pentru Servicii Informatice? Am vorbit cu cei de la Finante, dar fara success.

Din informatiile culese de pe net, CAEN-urile sunt diferite in fiecare judet, acestea fiind modificate anual.

Daca cineva s-a confruntat recent cu aceasta situatie il rog sa imi scrie un mesaj.
Voi reveni cu un comentariu, daca aflu raspunsul.

Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 14 Decembrie 2010
danid, utilizator
Cel mai recent răspuns: grandanat , utilizator 18:17, 4 Ianuarie 2011
Buna ziua,
Codurile CAEN sunt aceleasi peste tot in tara. e vorba, cred, de impozitarea pe norme de venit. si acestea pot fi gasite pe site-ul anaf-ului la fiecare judet in parte. din pacate, la momentul de fata, site-ul anaf-ului nu raspunde :)
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Da, ma refeream la impozitare pe norma de venit. Normele de venit sunt publice pe site-ul fiecarui judet, dar CAEN-urile care
intra la norma nu(cel putin nu la anaf Timis, am gasit la Cluj, Mures etc).
de ex:
"Norme de venit completat cu codurile CAEN-2010"
[ link extern ]
[ link extern ]

Am vorbit si cu cei de la Finante, dar nu mi-au raspuns la intrebare, de parca nu ar fi o informatie publica....

Va multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 15 Decembrie 2010
danid, utilizator
Codul CAEN care aproape sigur ramane si anul viitor este:

6201 Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)

Din ce am inteles de la cei de la finante, aceste coduri CAEN sunt alese de Consiliul Judetean, precum si norma este stabilita de aceeasi institutie.

Revin cu alta intrebare legata de complatarea declaratiei 202.

Pentru acest CAEN(6201), la rubrica "Natura veniturilor", ce optiune trebuie alease: venituri comerciale sau venituri din profesii libere ?

Sarbatori Fericite!

Multumesc
venituri comerciale. Toate PFA-urile inregistrate la Registrul comertului obtin venituri comerciale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa, coduri caen aferente normei de venit 104 servicii informatice, timisoara danid danid Doresc sa infiintez un PFA, iar impozitul sa fie pe norma de venit. Care sunt codurile CAEN acceptate in judetul Timis pentru Servicii Informatice? Am vorbit ... (vezi toată discuția)
Scenariu intreprindere individuala antispam antispam Buna ziua. Imi puteti, va rog spune, daca urmatorul scenariu este plauzibil si legal dpdv contabil: - urmeaza sa desfasor o activitate de tipul ... (vezi toată discuția)
Un nou nomenclator pentru activitatile ce pot fi desfasurate la norma de venit Popu Popu http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/legislatie/OMFP_2875_2011.pdf [quot]Direcțiile generale ale finanțelor publice județene, respectiv a ... (vezi toată discuția)