avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare conditionata in caz de boala grava
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare conditionata in caz de boala grava

Buna ziua,

Ma adresez colegilor consultanti, cu rugamintea de a-mi furniza, daca aveti o sentinta/decizie prin care s-a decis liberarea conditionata a unui condamnat grav bolnav la o pedeaps de sub 10 ani inchisoare pentru o infractiune intentionata dupa executarea numai a unei jumatati din durata pedepsei conform 60 alin.1 Cod penal (cazuri speciale).

Parerea mea este ca fractia nu este cea de la art. 59 Cod penal, adica de doua treimi, ci este cea de la art. 59 indice 1, ca de-aia e "caz special", intrucat condamnatul nu poate munci si nu poate beneficia de zile executate pe baza muncii prestate, altfel ar fi discriminare, neegalitate in fata legii, etc...
Altfel, art. 60 alin.1 care face referire la, "...dupa caz 59 indice 1...", nu vad in ce situatii s-ar aplica. Asta e chiar un caz grav.

Am mai vazut opinii in forumuri in acest sens si sunt si eu de aceeasi parere, dar nu si spete rezolvate dupa acest rationament.

Vreau totusi sa fac ceva mai mult pentru clientul meu si de aceea va cer sprijinul urgent, daca dispuneti de astfel de informatie.

Va multumesc anticipat!
Ultima modificare: Miercuri, 15 Decembrie 2010
Viviana Serni, Avocat
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 21:57, 16 Decembrie 2010
Eu cred ca ar fi incidenta intreruperea executarii pedepsei.
Nu am intalnit asa ceva pe liberare.
Si parerea mea este ca e vorba de intreruperea executarii pedepsei.
Da', domnu' coleg am eu codul invechit de nu gasesc art 59 indice 1?;)
Ceea ce ziceti dvs. se poate discuta doar daca este vorba despre savarsirea unei infractiuni din culpa.
De aceea, spuneam ca nu am auzit de cazuri in care sa fie vorba de o infractiune savarsita cu intentie.
Daca ati da un link sau ati posta chiar hotararile de care ati auzit ne-am putea lamuri.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Eu cred ca ar fi incidenta intreruperea executarii pedepsei.
Nu am intalnit asa ceva pe liberare.



Atata timp cat eventualele maladii ale condamnatului sunt confirmate de o expertiza medico-legala de specialitate si atata timp cat nu exista posibilitati de tratament in reteaua sanitara a ANP,trebuie formulat o cerere de intrerupere a executarii pedepse.
r.gabi a scris:

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Eu cred ca ar fi incidenta intreruperea executarii pedepsei.
Nu am intalnit asa ceva pe liberare.



Atata timp cat eventualele maladii ale condamnatului sunt confirmate de o expertiza medico-legala de specialitate si atata timp cat nu exista posibilitati de tratament in reteaua sanitara a ANP,trebuie formulat o cerere de intrerupere a executarii pedepse.


Corect, oridecate ori nu exista posibilitatea de a se trata persoana care se afla in rgim de detentie in regim penitenciar este justificata intreruperea executarii pedepsei inchisorii.
Altfel, este ca si cum ar fi ucisa...

Alte discuții în legătură

Eliberare conditionata - conditii, dupa cat timp maria_87 maria_87 O persoana are de executata 3 ani si 6 luni pentru furt calificat poate sa beneficieze de o eliberare conditionata?(aceea in care ar trebui sa execute 1/3 din ... (vezi toată discuția)
Comisie - eliberare conditionata timtom timtom as dorii sa stiu daca o persoana care este inchisa poate sa intre in comisia de eliberare fara sa aibe zile cistigate prin munca in penetenciar sau alte ... (vezi toată discuția)
Cand intervine prescriptia? wwwdeadzone wwwdeadzone va rog daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine cineva cu o speta! o infractiune de inselaciune 215/1 comisa in 1996,persoana arestata preventiv in ... (vezi toată discuția)