Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Plati numerar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Plati numerar

va rog sa-mi spuneti referitor la incasarile si platile in numerar prin caseria societatii care este plafonul maxim pentru persoanele fizice sau juridice.#-o
incasarile in numerar se pot face pana la 5.000 lei
orodnanta 15/1996, privind intarirea disciplinei financiar-valutare.
dar platile???????? multumesc fff mult!
tot asa
5000 de la o singura persoana juridica, iar total plati la persoane juridice sa nu depaseasca 10.000 / zi.
Pentru facturile mai mici de 5000, se accepta plata fractionata a acestora.
Pentru facturile ale caror total depaseste 5000 lei, se poate face chitanta pe 5000, iar diferenta se plateste prin banca. La acestea este interzisa fractionarea, adica sa se faca mai multe chitante pe mai multe zile.
Persoanele juridice pot efectua plati in numerar catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 10.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 5.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 5.000 lei. Facturile cu valori care depasesc plafonul de 5.000 lei se pot achiata astfel: o plata in numerar, de maxim 5.000 lei, diferenta putand fi achitata numai prin instrumente de plata fara numerar.
Se admit plati catre o singura persoana juridica in limita unui plafon zilnic in numerar in suma de 10.000 lei doar in cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 10.000 lei.
Pentru facturile stornate, aferente produselor returnate, cu valori mai mari de 5.000 lei, respectiv 10.000 lei in cazul retelelor de magazine de tipul Cash&Carry, restituirea sumelor aferente poate fi efectuata astfel: 5.000/10.000 lei in numerar, sumele care depasesc aceste plafoane putand fi restituite numai prin instrumente de plata fara numerar.
Incasarile totale zilnice in numerar ale persoanelor juridice sunt neplafonate, in schimb incasarile zilnice in numerar de la o singura persoana juridica nu pot depasi plafoanele stabilite in cazul platilor cu numerar prezentate mai sus.