Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit suplimentar pe garaj
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit suplimentar pe garaj

Se plateste impozit suplimentar pe un garaj construit pe teren concesionat de la primarie, garaj tip beton?
Se considera a 2-a locuinta?!
Din pacate OUG 59/2010 nu mai foloseste termenul de locuinta, ci acela de cladire.
Astfel: "Art. 252 cod fiscal — (1) Persoanele fizice care au in proprietate doua sau mai multe cladiri datoreaza un impozit pe cladiri, majorat dupa cum urmeaza:
a) cu 65% pentru prima cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
b) cu 150% pentru a doua cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia cladire si urmatoarele in afara celei de la adresa de domiciliu".
Aceasta fiind formularea, garajul este considerat a II-a cladire aflata in proprietatea dumneavoastra si determina impozit majorat pe cladiri.