avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozit suplimentar pe garaj
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozit suplimentar pe garaj

Se plateste impozit suplimentar pe un garaj construit pe teren concesionat de la primarie, garaj tip beton?
Se considera a 2-a locuinta?!
Cel mai recent răspuns: Mihaela Nevoie , Avocat 01:25, 19 Decembrie 2010
Din pacate OUG 59/2010 nu mai foloseste termenul de locuinta, ci acela de cladire.
Astfel: "Art. 252 cod fiscal — (1) Persoanele fizice care au in proprietate doua sau mai multe cladiri datoreaza un impozit pe cladiri, majorat dupa cum urmeaza:
a) cu 65% pentru prima cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
b) cu 150% pentru a doua cladire in afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia cladire si urmatoarele in afara celei de la adresa de domiciliu".
Aceasta fiind formularea, garajul este considerat a II-a cladire aflata in proprietatea dumneavoastra si determina impozit majorat pe cladiri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor la stabilirea impozitului pe mai multe cladiri Diegutza Diegutza Buna ziua,va cer sfatul referitor la legea 59 din 2010. Adresa mea de domiciliu este intr-un apartament unde am cota parte de proprietate de 68 % din care 17% ... (vezi toată discuția)
Impozite si taxe pf danielabotoroga danielabotoroga Sunt proprietara a unui ap cu 2 camere proprietate comuna cu sotul meu .IN 2004 am cumparat un garaj proprietate comuna cu sotul meu .In 2005 am primit ... (vezi toată discuția)
Impozit pe a doua cladire Tiberiu Lupu Tiberiu Lupu Daca a doua cladire este un garaj NELOCUIBIL se plateste pentru garaj impozit de 150%? Care este articolul de lege unde se leaga de cuvantul \"locuibil\" (sau ... (vezi toată discuția)