Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale impozite si taxe PF
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

impozite si taxe PF

Sunt proprietara a unui ap cu 2 camere proprietate comuna cu sotul meu .IN 2004 am cumparat un garaj proprietate comuna cu sotul meu .In 2005 am primit printr-un act de donatie cu intretinere apartamentul parintilor pe care l-am primit doar eu in nume propriu .
Conform art 252 din CF datoram un impozit pe cladiri majorat la cel de-al doilea ap ,
Cand am fot sa platesc mi s-a spus ca ap parintilor imi este considerat ca a treia proprietate.-impozit majorat cu 300%
ART. 252
Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce deţin mai multe clădiri
(1) Persoanele fizice care au în proprietate două sau mai multe clădiri datorează un impozit pe clădiri, majorat după cum urmează:
a) cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
b) cu 150% pentru a doua clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia clădire şi următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu.
Art 252 se refera la alte cladiri in afara celei de domiciliu .Considerati ca garajul ar trebui sa fie a doua cladire ?As putea sa-mi fac vreodata mutatia sa locuiesc in garaj ?Considerati ca am fost impusa corect sau ar trebui sa fac o cerere de recalculare ?
Multumesc
Impozitul se plateste pentru constructii, cladiri, indiferent de destinatie, nu pentru locuinte !!!!!