avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate beneficia de pensie?

daca o persoana aflata in pensie anticipata partiala si cu o vechime de 39 ani si ceva cu varsta de 56 ani impliniti poate sa iasa la pensie normala definitiva anul urmator in 2011 sau mai trebuie sa lucreze pana la 63 de ani dupa noua lege a pensiilor??
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:32, 18 Decembrie 2010
Va rog sa precizati data nasterii (presupun ca intrebati pentru o doamna, corect?).
28.noiembrie.1954
e vorba de mama mea
Pentru o doamna nascuta in noiembrie 1954, varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 10 luni. Prin urmare, varsta standard de pensionare nu este 63 de ani pentru toate femeile, ci difera in functie de data nasterii fiecareia.

Mama dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta in octombrie 2014, cand va implini 59 de ani si 11 luni. Insa, atunci cand va implini 54 de ani si 11 luni, mama dvs. va putea solicita pensie anticipata (aceasta categorie de pensie nu este diminuata, cum este pensia anticipata partiala), intrucat a depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare de 29 de ani si 10 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ies la pensie? rodicaroka rodicaroka in Romania am lucrat 26 de ani si 2luni iar in Spania 1 an si 9luni sint femeie si sint nascuta din 22 dec 1954.Cam de cit v-a fi pensia mea? (vezi toată discuția)
Iesire la pensie Dana_Burcea78 Dana_Burcea78 buna ziua,am o colega cu varsta de 58 ani si 8 luni,si vechime in munca de 33ani si 10 luni,in prezent beneficiaza de indemnizatie de somaj pana in luna ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ardeleanvali ardeleanvali Sunt nascuta in 4 decembrie 1954 si am 30 de ani si 6 luni vechime in munca.Am citit pe forum ca la 27 de ani de munca stagiu si 53 de ani si 6 luni varsta se ... (vezi toată discuția)