Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand poate beneficia de pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand poate beneficia de pensie?

daca o persoana aflata in pensie anticipata partiala si cu o vechime de 39 ani si ceva cu varsta de 56 ani impliniti poate sa iasa la pensie normala definitiva anul urmator in 2011 sau mai trebuie sa lucreze pana la 63 de ani dupa noua lege a pensiilor??
Va rog sa precizati data nasterii (presupun ca intrebati pentru o doamna, corect?).
28.noiembrie.1954
e vorba de mama mea
Pentru o doamna nascuta in noiembrie 1954, varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 29 de ani si 10 luni iar stagiul minim de cotizare este de 14 ani si 10 luni. Prin urmare, varsta standard de pensionare nu este 63 de ani pentru toate femeile, ci difera in functie de data nasterii fiecareia.

Mama dvs. poate beneficia de pensie pentru limita de varsta in octombrie 2014, cand va implini 59 de ani si 11 luni. Insa, atunci cand va implini 54 de ani si 11 luni, mama dvs. va putea solicita pensie anticipata (aceasta categorie de pensie nu este diminuata, cum este pensia anticipata partiala), intrucat a depasit cu 8 ani stagiul complet de cotizare de 29 de ani si 10 luni.