avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 369 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

Sunt nascuta in 4 decembrie 1954 si am 30 de ani si 6 luni vechime in munca.Am citit pe forum ca la 27 de ani de munca stagiu si 53 de ani si 6 luni varsta se poate face cerere de pensionare anticipata partiala pana ln martie 2009(sunt femeie). Intrucat indeplinesc aceste conditii pot depune dosarul de pensionare anticipata partiala acum?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 08:06, 6 Martie 2009
ardeleanvali a scris:

Sunt nascuta in 4 decembrie 1954 si am 30 de ani si 6 luni vechime in munca.Am citit pe forum ca la 27 de ani de munca stagiu si 53 de ani si 6 luni varsta se poate face cerere de pensionare anticipata partiala pana ln martie 2009(sunt femeie). Intrucat indeplinesc aceste conditii pot depune dosarul de pensionare anticipata partiala acum?




Puteti beneficia de:
- Pensie pentru limita de varsta incepand cu Noiembrie 2014, respectiv la implinirea varstei de 59 ani si 11 luni;
- Pensie anticipata partiala incepand cu Noiembrie 2009, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 11 luni.
ardeleanvali a scris:

Sunt nascuta in 4 decembrie 1954 si am 30 de ani si 6 luni vechime in munca.Am citit pe forum ca la 27 de ani de munca stagiu si 53 de ani si 6 luni varsta se poate face cerere de pensionare anticipata partiala pana ln martie 2009(sunt femeie). Intrucat indeplinesc aceste conditii pot depune dosarul de pensionare anticipata partiala acum?


Acestea sunt varsta standard de pensionare si stagiul complet de cotizare cuprinse in anexa 3 a Legii nr. 19/2000.

Asa cum am mai scris, datele cuprinse in anexa 3 intra in contradictie cu anexa 9 a Ordinului nr. 340/2001 si cu prevederile art. 41 din Legea 19/2000.

Dvs. aveti, oricum, stagiul complet de cotizare prevazut in anexa 9 (29 ani si 10 luni). Puteti depune dosarul acum dar casa de pensii va va da "respingere" sau puteti astepta pana in decembrie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata partial velciu velciu Am mai pus intrebarea asta in interiorul altul subiect. N-am primit raspuns asa ca mai incerc in ca o data. Daca ma poate ajuta cineva as fi ... (vezi toată discuția)
Conditii de pensionare anticipata simona_popescu simona_popescu Buna ziua, Tatal meu este nascut in 7 dec 1950 (va implinii anul acesta varsta de 59 de ani) si are o vechime de 35 de ani. As dori sa stiu din ce luna are ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala amramos amramos un barbat nascut in ianuarie 1953 ,care are 39 ani munca , 22 ani lucrati in grupa a II a de munca se pensioneaza pt.limita de varsta in ian 2018 ,limita de ... (vezi toată discuția)