Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... iesire la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

iesire la pensie

buna ziua,am o colega cu varsta de 58 ani si 8 luni,si vechime in munca de 33ani si 10 luni,in prezent beneficiaza de indemnizatie de somaj pana in luna noiembrie anul curent,poate sa si depuna dosarul de pensionare ?nu are nici un fel de grad,lucrand numai in comert,va multumesc
Inluna noiembrie pot depune dosar pentru pensie la limita de varsta femeile care au varsta de 58 ani si 11 luni, in acest caz mai are de asteptat.
Daca e nascuta in martie 1952 iese la 59 de ani, in martie 2011.
1. Conform Legii 19/2000, pentru o femeie nascuta in februarie 1952 varsta standard de pensionare este de 59 de ani iar stagiul complet de cotizare este de 28 de ani.
2. Asadar poate beneficia de:
- pensie pentru limita de varsta incepand cu februarie 2011, respectiv la implinirea varstei de 59 ani;
- pensie anticipata partiala incepand cu februarie 2006, respectiv la implinirea varstei de 54 ani.
3. Deoarece Legea 118/2010 a suspendat pensia anticipata partiala pana la 31.12.2010 inseamna ca in ianuarie 2011 poate depune cererea pentru pensionare de limita de varsta cu februarie 2011 (chiar daca apare noua lege a pensiilor).
Femeile nascute in februarie 1952

Se pot pensiona la limita de virsta dupa anul 2011 luna Februarie la virsta standard de pensionare de 59 ani daca indeplinesc conditia stagiului minim de cotizare de 13 ani. Stagiul standard complet de cotizare este de 28 ani.*

Se pot pensiona anticipat dupa anul 2006 luna Februarie la virsta de 54 ani daca indeplinesc conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 38 ani.*

Se pot pensiona anticipat partial dupa anul 2006 luna Februarie la virsta de 54 ani** daca indeplinesc conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 28 ani.*

Saroma Saroma, Consilier juridic