Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Venit mediu brut lunar avocat 2008
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Venit mediu brut lunar avocat 2008

Mă interesează să știu cât este acum, în 2008 venitul mediu brut lunar pe profesia de avocat.
Si eu sunt curios, sa vad daca se merita?:-/:-/:O
Era o intrebare serioasă pentru că pe site-ul unbr nu am găsit acest venit mediu în functie de care se calculează și concediile medicale s.a.:(
:O
ContSters20980, utilizator
Romy a scris:
Si eu sunt curios, sa vad daca se merita?:-/:-/:O

Nu cred ca e u indiciu real. Depinde foarte mult unde lucrezi si cum lucrezi ca avocat. Auzisem ca anul trecut era vreo 1200 de lei acest venit mediu brut, ceea ce mi se pare un nimic, e chiar mai mic decat salariul mediu pe economie :O.

Eu sunt curioasa mai ales CUM se stabileste venitul mediu, dar si de cuantumul lui.
Cota minima fiind 150 de lei pentru def, te pomenesti ca venitul minim o fi mai mare decat venitul mediu la bar!!! :D
Cuantumu;l probabil il stabilesc prin hotarare din cand in cand...
B-)E tare sa ai venitul minim mai mare ca cel mediu... Din pacate e si posibil... #-o
E incredibil ca nu e nimeni la curent cu acest venit. Anul trecut acest venit a fost stabilit prin hotarare a consiliului uniunii, asa cum zice in statut, la 1350 lei, insa, daca anul asta s-au majorat cotele trebuie sa se fi majorat si acest venit mediu. Am intrebat aici pentru ca nu am gasit pe site-ul unbr dar o sa intreb telefonic la uniune pentru ca vad ca nimeni nu e la curent cu acest lucru.