avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Care este pragul la care un S.R.L. neplatitor de TVA ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Care este pragul la care un S.R.L. neplatitor de TVA trece la platitor de TVA?

Am intrebat doi contabili diferiti care este cifra de afaceri/an la care un S.R.L. neplatitor de T.V.A. trece la plata T.V.A si am primit doua raspunsuri diferite: unul ca suma ar fi echivalentul a 100.000 euro cifra afaceri/an si altul ca ar fi in jur de 23.000 euro/an. Cum e, pana la urma?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: dan1111 , utilizator 10:45, 20 Ianuarie 2011
Plafonul este 35.000 euro respectiv 119.000 lei.Asta daca firma nu este infiintata in acel an in care depaseste,deoarece in acest caz cifra de afaceri se recalculeaza cu nr de luni ramase pana la sfarsitul anului.
Ultima modificare: Luni, 20 Decembrie 2010
Contabilitate sector 4 evoCONTA, Contabil
ART. 152

Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 1251 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 35.000 euro, al cărui echivalent în lei se stabileşte la cursul de schimb comunicat de Banca Naţională a României la data aderării şi se rotunjeşte la următoarea mie, poate aplica scutirea de taxă, numită în continuare regim special de scutire, pentru operaţiunile prevăzute la art. 126 alin. (1), cu excepţia livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. b).

Codul fiscal 2011

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intreprindere individuala. tva irbo irbo buna ziua. am o ii infiintata in mai 2010. va rog spuneti-mi si mie cum se calculeaza plafonul pt plata tva si eventual si baza legala. -devin platitor de ... (vezi toată discuția)
Platitor tva adytz_1979 adytz_1979 Salutare, poate cineva sa-mi spuna la ce curs se calculeaza cei 35.000 euro dupa care se trece automat din neplatitor de TVA la platitor? Si eventual ... (vezi toată discuția)
Cifra de afaceri la care devin platitor tva gabi v gabi v o firma neplatitoare de tva ( comert) cu cifra de afaceri in 2006 de 125.896 ron, la ce cifra trebuie inregistrata ca platitor de tva si care este art. care ... (vezi toată discuția)