Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort cu sot in strainatate, domiciliu necunoscut
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort cu sot in strainatate, domiciliu necunoscut

Cazul meu:
- separati din 2000, sotul mutat cu domiciliu definitv in Arad din 2000, sotia ramasa la domiciul comun in Calarasi;
- 2005 sotia pleaca din tara in Italia impreuna cu copilul;
- 2005 domiciliul comjugal parasit de ambii soti:
- sotii nu am mai comunicat niciodata de la plecarea in strainatate;
- sotul vrea sa legalizeze separarea, adica sa divorteze:
- nu exista nici o posibilitate de-a afla unde este sotia, in tara la alta adresa, in strainatate...Dovada: impozitul pentru apartamentul proprietate comuna din Calarasi nu a mai fost platit din 2004 si s-a dispus in 2010 executarea silita a sotului domiciliat in Arad.
Cum s-ar putea rezolva o astfel de situatie?!Incurcata rau...
Multumesc anticipat pentru solutii si sarbatori cu bucurie in suflet!
promovati actiune de divort si la domiciului paratului indicati ultimul domiciliu comun.
Conform art.607 C.pr.civ., cererea de divort este de competenta judecatoriei în circumscriptia careia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor.
Cat priveste citarea sotiei cu domiciliu si resedinta necunoscute, citarea se poate face fie la domiciliul care apare in evidentele celor de la SPCLEP ("evidenta populatiei"), in urma comunicarii acestui serviciu (poate face o cerere chiar avocatul dvs., daca veti angaja unul), iar daca nu puteti afla nici in acest mod domiciliul, exista si procedura citarii pe usa instantei de judecata.
Va recomand sa angajati un avocat, care va sti ce are de facut.