avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale intrebare despre PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

intrebare despre PFA

doresc sa ma autorizez ca persoana fizica si nu stiu cum sa fac incadrarea in cod CAEN.
Am cumparat un soft de la o firma autorizata romaneasca pentru producerea unor carti personalizate pentru copii.Pentru edificare adresa este [ link extern ]
Ce va rog este sa imi spune-ti cum pot sa ma autorizez avand in vedere ca as dori sa vand aceste carti si in incinta unui magazin gen supermarket prin inchirierea unui spatiu si producerea lor pe loc.
Va multumesc anticipat
PS am fost la primaria municipiului unde locuiesc si nu au stiut sa ma indrume de aceea am apelat la ajutorul dumneavoastra
Inca o data mii de multumiri
Cel mai recent răspuns: ContSters42967 , utilizator 19:33, 19 Martie 2008
poti merge pe cod CAEN 5811 Activităţi de editare a cărţilor
vassil67 a scris:

doresc sa ma autorizez ca persoana fizica si nu stiu cum sa fac incadrarea in cod CAEN.
Am cumparat un soft de la o firma autorizata romaneasca pentru producerea unor carti personalizate pentru copii.Pentru edificare adresa este [ link extern ]
Ce va rog este sa imi spune-ti cum pot sa ma autorizez avand in vedere ca as dori sa vand aceste carti si in incinta unui magazin gen supermarket prin inchirierea unui spatiu si producerea lor pe loc.
Va multumesc anticipat
PS am fost la primaria municipiului unde locuiesc si nu au stiut sa ma indrume de aceea am apelat la ajutorul dumneavoastra
Inca o data mii de multumiri


Lege nr. 300/2004 din 28/06/2004 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 576 din 29/06/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod indepen


In vederea emiterii autorizatiei pentru desfasurarea de activitati economice in mod independent sau in cadrul unei asociatii familiale, trebuie sa se asigure la primaria competenta o documentatie care va cuprinde:
a) cerere-tip; in cazul asociatiei familiale trebuie sa contina semnaturile tuturor membrilor asociatiei;
b) rezervarea denumirii la oficiul registrului comertului;
c) certificatul de cazier fiscal al persoanei solicitante, respectiv al fiecarui membru al asociatiei familiale, in original. Cetatenii straini neinregistrati fiscal in Romania au obligatia sa prezinte o declaratie pe propria raspundere autentificata, din care sa rezulte ca nu au datorii fiscale si ca nu au savarsit fapte de natura celor care se inscriu in cazierul fiscal, sanctionate de legile financiare, vamale si cele care privesc disciplina financiar-fiscala;
d) copii de pe actele de identitate;
e) in cazul desfasurarii activitatii in contextul dreptului de stabilire - actele din care sa rezulte domiciliul sau resedinta;
f) certificatul medical pentru persoana fizica, respectiv pentru fiecare membru al asociatiei familiale, prin care se atesta ca starea sanatatii le permite desfasurarea activitatii pentru care se solicita autorizatia, eliberat de medicul de familie sau de o unitate sanitara;
g) declaratia-tip pe propria raspundere ca indeplineste conditiile de functionare prevazute de legislatia specifica in domeniul sanitar, sanitar-veterinar, protectiei mediului, protectiei muncii si apararii impotriva incendiilor, precum si reglementarile specifice protectiei consumatorului pentru activitatea desfasurata si normele de calitate a produselor si serviciilor puse pe piata;
h) copii de pe documentele prevazute la art. 7, care dovedesc pregatirea profesionala sau, dupa caz, experienta profesionala, pentru desfasurarea activitatii pentru care se solicita autorizarea.

Deci din puctul meu de vedere se va face incadrarea de catre regisrul comertului.

Cauta un avocat sau un jurist care se ocupa cu intocmirea actelor referitoare la infiintarea soc. com.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se infiinteaza un pfa - comercializare produse hand made proprii ada_fane ada_fane Am citit pe unele site-uri cum ca nu poti infiinta un PFA daca nu ai o diploma de absolvire al unui curs de specialitate sau carte de munca care sa ateste ca ... (vezi toată discuția)
Autorizatie pf anita22 anita22 vreau sa imi deschid un magazin cu autorizatie persoana fizica.Imi puteti spune cum se procedeaza dupa obtinerea autorizatiei?Ce obligatii am fata de stat?:-/ (vezi toată discuția)
Va rog...un sfat! miha35 miha35 Salut mai intai pe toata lumea de pe acest forum...unde m-am inregistrat si eu azi!Am nevoie de un sfat specializat.Sotul meu si cei doi frati ai lui sunt ... (vezi toată discuția)