Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general sa vorbim despre amenzi
Discuție deschisă în Contabilitate în general

sa vorbim despre amenzi

am deschis acest subiect...pentru a sari in ajutorul celor care au fost amendati, fara respectarea OG 2/2001
Cand m-am gandit la ajutor, ma gandeam mai degraba la o strategie decat la intrebari scurte care sa vizeze probleme extrem de generale. Hai sa vorbim pe privat si sa vedem in ce masura genu asta de intrebari e ok pentru oamenii care cauta ceva in forum si care nu. ;)
e un subiect extrem de interesant.va ofer spre analiza urmatoarea speta:
la firma x pana de curent...nu functioneaza casa de marcat2 ore...nu se trec in jurnal incasari...amenda data de garda. in urma intocmirii procesului verbal de contraventie facut firmei....in legea contabilitatii este prevazut ca persoana vinovata raspunde....nu firma e vinovata , ci salariatul...putem contesta in instanta pe acest motiv?
adifirst a scris:

e un subiect extrem de interesant.va ofer spre analiza urmatoarea speta:
la firma x pana de curent...nu functioneaza casa de marcat2 ore...nu se trec in jurnal incasari...amenda data de garda. in urma intocmirii procesului verbal de contraventie facut firmei....in legea contabilitatii este prevazut ca persoana vinovata raspunde....nu firma e vinovata , ci salariatul...putem contesta in instanta pe acest motiv?

Daca PV este intocmit cu datele firmei e logic sa faca contestatie (reprezentantul legal).
Societatea se indreapta asupra persoanei vinovate, in momentul in care constata ca n-au fost indeplinite atributiunile de serviciu( a se vedea fisa postului).
Stiu ca vei comenta.
Hai sa coroboram toate textele de lege referitoare la speta prezentata de tine.

istudor adriana a scris:

am deschis acest subiect...pentru a sari in ajutorul celor care au fost amendati, fara respectarea OG 2/2001

Adica Garda financiara????????
eu sunt deschisa oricarei discutii bine documentate...mai ales ca merg in instanta peste 2 zile:)