Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Vanzarea unui teren de catre un SRL catre unul dintre ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Vanzarea unui teren de catre un SRL catre unul dintre asociati

Am un teren detinut de un SRL si vreau sa il vand unei pf, respectiv unuia dintre asociati. as dorii sa stiu la ce pret pot vinde. am posibilitatea de a vinde la pretul de achizitie? sau trebuie sa vand la pretul real al terenului?
Daca societatea vinde sub valoarea reala, creditorii ar putea ataca actul respectiv. Apoi, taxele oricum vor fi calculate de catre notar la valoarea de circulatie.
Deci trebuie sa vand la valoarea de circulatie?Taxele stiu ca trebuie sa le platesc la valoarea de circulatie , dar auzisem o varianta conform careia as putea vinde la valorea de achizitie la care se adauga rata inflatiei. Este posibil asa ceva?
Terenul ce se va vinde tr vandut la valoarea reala pt ca altfel este evaziune fiscala.
Tr avut grija cum este evidentiata valoarea terenului in societate. Este in capitalul social sau in patrimoniu?
Daca e in capitalul social e obligatoriu si in patrimoniu, daca e in patrimoniu , nu e obligatoriu si in capitalul social. Daca e in capital si se vinde tr sa se faca intai diminuare de capital si abia apoi se vinde. Altfel nu e legal.
sabinisa a scris:
Terenul ce se va vinde tr vandut la valoarea reala pt ca altfel este evaziune fiscala.

:O Cred ca te inseli! Pretul se stabileste liber de parti, trebuie doar sa fie efectiv platit si nu dauneze altora, ex creditori.

Daca e in capital si se vinde tr sa se faca intai diminuare de capital si abia apoi se vinde. Altfel nu e legal.

Nu mai spune niciodata prostia asta! #-o Te rog eu mult! Daca nu iti e la indemana o carte de comercial sau legea 31 comentata, vezi ca s-a mai discutat pe forum.
ContSters20980, utilizator
Deci pot vinde la ce pret vreau eu doar daca nu lezez in interese alte persoane...Nu este in capitalul societatii terenul respectiv.