Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim pe economie 2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim pe economie 2011

Sunt derutata...ce salariu minim sa iau pe 2011?
1. cel de 670 din HG 1193/2010 sau
2. 700 lei din CCMUN 2011-2014 cu coef de ierarhizare (strict pt 2011)?
Eu am domeniul de activitate servicii, marketing, telefonie...a aparut si o decizie de modificare cu salariul minim de 700lei cf CCMUN 2011-2014.
Salariul minim pe economie este cel stabilit prin hotarare de guvern ( 670 lei ). Niciodata un salariu minim pe economie nu se tabileste prin contract colectiv fie el si la nivel national.
CCMUN stabileste salariul minim negociat de patronate si sindicate si este aplicabil societatilor comerciale chiar daca difera de minimul din HG.
Nu este prima data cand aceste doua salarii minime sunt in cunatum diferit.
Salariul minim brut de 670 lei se aplica pentru sectorul bugetar.

Salariului minim brut de 700 lei se aplica pentru sectorul privat.
Daca inca nu s-a inregistrat contractul colectiv la Ministerul Muncii, cum sa se aplice prevederile acestuia???#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o#-o
Eu am facut modificarea de salarii ptr cei calificati si necalificati folosind 670. Lucrez la privat. Trebuia sa pornesc de la 700?:">