Forum Discuţii juridice Achiziţii publice achizitie teren
Discuție deschisă în Achiziţii publice

achizitie teren

In ce act normativ este prevazuta obligativitatea intocmirii unui raport de evaluare a unui teren in baza caruia comisia de evaluare a unei institutii publice poate negocia pretul minim sau maxim de achizitie?

Nu gasesc in L 247/2005.
doina1234, utilizator
Legea 247/2005.
[ link extern ]
Art. 121, alin. 3 din legea 215/2001 prevede: "Schimbul de imobile din domeniul privat al unitatilor administrativ-teritoriale se face in conditiile legii, pe baza unui raport de evaluare, insusit de consiliul local".
Prin analogie, pretul de cumparare trebuie stabilit in baza unui raport de evaluare care sa fie insusit de catre Consiliul local si care trebuie sa aprobe cumpararea la pretul stabilit astfel.
In plus, daca se cumpara terenul prin achizitie publica, trebuie estimata valoarea contractului.