Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CIC - 85% sau 75% ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CIC - 85% sau 75% ?

Noua OUG 111/2010 prevede

"ART. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare." (modificarile si completarile ulterioare aduse legii 7 sau OUG 148? )

Pe de alta parte, acest lucru presupune, conform Legii nr. 257/2008 pentru modificarea OUG nr. 148/2005, fost adoptata de Camera deputatilor, pe 15 octombrie 2008, in calitate de for decizional, si fost promulgata de presedintele Romaniei, Traian Basescu, pe 31 octombrie 2008, un cuantum al indemnizatiei de 85% din veniturile pe ultimele 12 luni.

Dar..... aceeasi OUG 111/2010 mai stipuleaza art 20 al 2
"(2) Începand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei."

Nu am cunostinta de niciun act normativ care sa anuleze legea 257/2008.

In acest caz ce trebuie sa inteleg? :D
mikas, utilizator
1. Ultimul aliniat al art.30 din OUG 111/2010 spune:
(3) Dispozitiile alin. (2) se aduc la cunostinta beneficiarilor prin emiterea unei noi decizii de catre agentiile teritoriale.
2. Asadar se va emite o noua decizie a AJPS prin care se modifica cuantumul indemnizatiei de CCC la 75% din media veniturilor la care s-a aplicat, la momentul acela, 85%.
3. Deoarece de la 01.01.2011 nu se mai aplica prevederile OUG 148/2005 atunci nu se mai aplica nici Legea 257/2008.
Cum adica de la 1 ian 2011 nu se mai aplica prevederile 148/2005?
Pai in art 30 al 1 se spune ca beneficiez de prevederile legii 148 - asta e valabil 2 ani pentru cei ce au nascut pana pe 31 dec 2010. Prevederile respective stipuleaza o indemnizatie de 85%. Deci art 1 imi stabileste o indemnizatie de 85%.
Apoi vine art 2 care spune ca, de fapt, e 75%.
E normal asa ceva?
1. Pentru nasterile de pana la 31.12.2011, inclusiv, se aplica OUG 148/2005, cu exceptia faptului ca procentul devine 75%, asa cum spune OUG 111/2010.
2. Nu stiu cat este de normal dar este legal (adica exista lege pentru asa ceva).
Va multumesc pentru rabdare. Dupa cum puteti vedea in profilul meu, nu sunt "de specialitate", deci incerc sa ma lamuresc cat pot de bine.
Care este legea pe care o pomeniti in punctul 2 al raspunsului dvs? Adica unde e stipulata "exceptia"? Unde se spune ca nu se mai aplica art legii care stabileste 85%? Din cate stiu eu, e inca in vigoare, deci am dreptul sa se aplice cel care este in favoarea mea, nu? Va rog, aratati-mi unde gresesc in rationament. Multumesc anticipat.
1. Este vorba de OUG 111/2010 din care ati citat si dvs. si eu.

2. Reluam din ea:

Art. 30

(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Incepand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.

(3) Dispozitiile alin. (2) se aduc la cunostinta beneficiarilor prin emiterea unei noi decizii de catre agentiile teritoriale.

3. Din cele subliniate de mine, mai sus, reiese ca se aplica OUG 148/2005 dar de la 01.01.2011 in loc de 85% este 75%. Veti primi si o decizie, in acest sens, de la AJPS.

4. Cititi si celelalte raspunsuri pe care vi le-am dat aici si veti intelege.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane