Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... plangere de calomnie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

plangere de calomnie

ce sanse am ca un vecin sa fie tras la raspundere pe motiv de calomnie pt unele afirmatii care au fost facute la adresa mea ,afirmatii de furt infirmate de administratorul asociatiei de propietari care detine acte referitoare la acele fapte. mentionez ca sunt militar si vecinul a depus o plangere la unitate , facandu-mi probleme
sa-i faceti dvs plangere pt calomnie daca aveti proba veritatii.
pai avand in vedere ca exisa inregistrata la unitatea milt unde lucrati o plangere ce s-a dovedit nefondata precum si prejudiciul de imagine cauzat in fata vecinilor si nu numai il puteti reclama la politie pt denuntare calomnioasa, art 259 Cod penal si cereti daune civile.
Potrivit RIL 8/2010 ICCJ, insulta, calomnia si proba veritatii nu sunt in vigoare (art. 205-207 CP, proba veritatii fiind oricum o arma a acuzatului).

Prin urmare, calea penala este inchisa. Doar daca puteti dovedi prejudiciul suportat, puteti fi dezdaunat material in urma unei actiuni civile.

Puteti depune o plangere pentru denuntarea calomnioasa savarsita de cealalta parte, dar doar daca plangerea mincinoasa a acesteia a fost depusa la organele de urmarire si cercetare penala. Vedeti Denuntul calomnios - art 259 CP.
#-o
pt calomnie . deci raman prejudiciat iar el poate repeta fapta X-(
cereti daune in instanta civila,daca aveti martori si prbe concrete.
averti acest drept.
in penal nici o sansa,numai daca va ameninta